A Gyöngyöspata-ügy tényleg határpont: Orbán Viktor korábbi önmagával is szakított [HetiVálasz 1×06]
Csütörtök van, tehát ismét jelentkezik a Válasz Online-podcast, a HetiVálasz. E heti adásunkban Orbán Viktor miniszterelnöknek a gyöngyöspatai cigányoknak járó és a rossz börtönkörülmények miatt megítélt kártérítéssekkel kapcsolatos kijelentéseivel foglalkozunk. Akik beszélgetnek: Élő Anita, Bódis András, Borbás Barna és Stumpf András. Műsorvezető Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti Spotify-ablakra kattintva. Ha az nem jelenne meg, közvetlen link itt. Ha asztali számítógépen, laptopon hallgatnának minket, vagy egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, a legegyszerűbb, ha felkeresik Lybsin-oldalunkat. Ugyanerre jó a Soundcloud-oldalunk is, de ott mindig csak a legutóbbi három adást tároljuk. Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett, iTunes-on (más néven Apple Podcasts), TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található.
×××
„Túl azon, hogy mi a jogi helyzet, meg mi a gazdasági helyzet, az nagyon fontos, hogy minél kevesebb olyan ügy legyen, ami sérti az emberek igazságérzetét. (…) Ha ott élnék [Gyöngyöspatán], mégiscsak megkérdezném, hogy az hogyan van, hogy egyébként valamilyen okból a velem egy közösségben, egy faluban élő, etnikailag meghatározó népcsoport tagjai egy nagy jelentőségű összeget fognak kapni mindenfajta munkavégzés nélkül. Miközben ezért a pénzért én nem tudom hány órát, hány napot, vagy évet kell dolgozzak. (…) És azt gondolom, hogy ezeknek az embereknek igazuk van” – mondta a miniszterelnök a január 9-i évindító nemzetközi sajtótájékoztatóján a gyöngyöspatai cigány gyerekeknek a szegregált oktatás miatt megítélt kártérítésekről, s később közölte, ezeket – a jogerős bírósági ítélet ellenére – nem fizetik ki.
Mi következik ebből, mi lenne, ha innentől Orbán Viktor és az emberek igazságérzetére hagyatkozna az igazságszolgáltatás?
Élő Anita: „Azért nagyon szomorú a mostani fejlemény, mert vannak olyan helyszínek vagy konfliktusövezetek Magyarországon, amelyek jelzésül szolgálnak arra, hogy hol tart az országunk. (…) Az történt, hogy egyszer csak a miniszterelnök ezzel a kis 2700 lelkes közösséggel kezdett valami nagypolitikai játszmába.”
Bódis András: „Ha kinyitjuk ezt az ajtót, hogy a társadalmi igazságérzet dönt bíróságok helyett Magyarországon, akkor egész rémisztő dolgok keletkezhetnek. Például én, a Válasz Online egyik alapítójaként úgy gondolom, hogy az én társadalmi igazságérzetem a következőket diktálja: Mészáros Lőrinc – teljes vagyonelkobzás, Tiborcz István – teljes vagyonelkobzás. Ezzel az ellenzéki szavazók 99 százaléka, sőt a fideszes szavazóknak is kb. a 63 százaléka egyetért. Mert az én igazságérzetembe az nem fér bele, hogy valakinek racionális úton nem lehet levezetni a gazdagodását, vagy ha levezetem, akkor csak kvázi-bűncselekményekhez juthatok vissza. Arra akarok kilyukadni ezzel az egész abszurd játékkal, hogy elkezdeni miniszterelnöki szintről társadalmi igazságérzetre hivatkozva nem végrehajtani bírósági ígéreteket nagyon veszélyes.”
Stumpf András: „A migránsozás kifulladt, kell valamit találni. Ilyenkor a miniszterelnök nagyon nem szokott azzal törődni, hogy a jogállami normák be legyenek tartva. Pontosan megmérték neki, hogy a jogállami normák a nagy többséget általában nem érdeklik, mert elég elvontak, viszont az, hogy »nehogy már a cigányok kapjanak«, az jó hívószó. Ugyanilyen volt a halálbüntetés a migrációs válság előtt.”
Borbás Barna: „Magasra tette a lécet a nemzetközi sajtótájékoztatón a miniszterelnök, mert az volt a bejelentés, hogy két év kampányidőszak zárult le, és most két év kormányzás következik. (…) Ennek a két első jele Gyöngyöspata és a börtönök. Nem mondom azt, hogy ezekből nem lehet politikai cselekvést levezetni, de ha mondjuk a börtönügyet hozom, és megkérdezem, hogy ez benne van-e Magyarország első 50 problémájában, akkor egész biztosan nincs benne. (…) A kommunikációs gépezet azért szereti ezeket a durva, konfliktusgeneráló, mindenbe beletaposó történeteket, mert a műfaj biztonságában érzi magát, ám ha mondjuk az egészségügyet vagy az oktatás érintő dolgokat pedzegetünk, akkor ott meg nem.”
Nyitókép: Stumpf András, Borbás Barna, Élő Anita, Bódis András és Vörös Szabolcs