Az Orbán-taktika Európában: ezért nem zárták ki a Fideszt [HetiVálasz 1×09]
Csütörtök van, ismét itt a HetiVálasz. Online podcastcsatornánk legújabb adásának témája az európai politika és ebben a Fidesz mozgástere. Az apropó: Orbán Viktor közelmúltbeli brüsszeli, római és berlini útja, illetve a közben kibukó vezetőválság a német kereszténydemokratáknál. Meddig lesz tag a Fidesz az Európai Néppártban (EPP)? Miért nyert brüsszeli csatát a miniszterelnök? Hogyan alakul a viszony a Berlinnel? Aki válaszol: Ablonczy Bálint és Sztankóczy András. A műsorvezető Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti Spotify-ablakra kattintva. Ha az nem jelenne meg, közvetlen link itt. Ha asztali számítógépen, laptopon hallgatnának minket, vagy egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, a legegyszerűbb, ha felkeresik Lybsin-oldalunkat, esetleg kattintsanak a Soundcloud-hangtárunkra (itt mindig csupán az utolsó három adást tároljuk). Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett, iTunes-on (más néven Apple Podcasts), TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található.
×××
A magyar miniszterelnök egy héten belül megjárta Brüsszelt, Rómát és Berlint, miközben Németországban – pártja és a szélsőjobbos AfD türingiai összebútorozása miatt is – lemondott a kormányzó CDU elnöke, akit Angela Merkel utódjának tekintettek. Mi következik ebből? Erősödik-e Orbán Viktor alkupozíciója?
Sztankóczy András: „Azért volt nehéz dolga [Annegret Kramp-Karrenbauernek (AKK)], mert azt a bűvészmutatványt kellett volna megcsinálnia, hogy nem megy szembe Merkellel, és mégis újat mutat. (…) Türingia az utolsó csepp volt a pohárban. Amióta AKK volt a vezetője a CDU-nak, azóta folyamatosan erodálódott, egyre népszerűtlenebb lett. Türingia azt mutatta, hogy már sokan a pártból is úgy gondolják, hogy szembe lehet menni vele.”
Ablonczy Bálint: „Türingia és a CDU belső válsága kicsiben megmutatja azt, ami nagyban az EPP-ben történik a Fidesszel. Róka fogta csuka-helyzet, ami előállt (…), létrejött egy status quo, de a status quón kívüli világ még nem állt össze. Orbán Viktor jól láthatóan arra játszik, hogy a Néppárt környékén, amíg csak lehet, ott kell maradni, mert az jelenti a befolyást, az jelenti például a CDU-val való kapcsolatot, ami neki nagyon fontos – de ha menni kell, legyen készen egy Néppárton kívüli világ. (…) Ebben a helyzetben Orbán Viktor van előnyösebb helyzetben: számára ez belpolitikai szinten nem jelent problémát (…), Európai színtéren pedig hátradőlhet, és várhatja, hogy mi fog kialakulni. Amíg neki a CDU-s hátország megvan – és láthatóan arra a legnagyobb figyelmet fordította mindig is (…) –, addig ott lesz a néppárti világ környékén.”
Meddig lehet halasztani a végső döntést a Fidesz néppárti tagságáról, vagy mindkét félnek jó ez így?
Ablonczy Bálint: „Az európai belpolitika meg fog bénulni, a 2021-es német választást várja mindenki, Franciaországban ’22-ben lesz elnökválasztás, legkésőbb ’23-ban Olaszországban is lesz változás. Orbán Viktor csak akkor hagyná ott a Néppártot, ha már kizárásközeli helyzet alakul ki. El lehet ezt húzni nagyon sokáig, habár Donald Tusk EPP-elnök európai pártcsaládvezetőtől szokatlanul egyenes mondatokat mondott: amíg ő itt van, addig a Fideszt nem fogják visszavenni. Ebből azért nehéz visszalépni, akárhogy alakul a Fidesz–CDU és az európai belpolitikai viszony.”
Sztankóczy András: „Nagyon is van valóságalapja annak a narratívának, amit Orbán Viktor mond: hogy őt a migráció miatt támadják. Egész más lett volna a helyzet, ha a fősodratú nyugati média vagy a szakértők végig azt mondták volna, hogy Magyarországgal és Orbánnal az a fő baj, hogy »leépíti a jogállamiságot és végtelenül korrupt«, ehelyett végig arról volt szó, hogy az a legnagyobb baj, amit a migrációról gondol. Mivel nagyon sokféle a támadás, a magyar kormány minidig megteheti, hogy kiemeli azt az igazságtalan részt, amivel meg tudja győzni a nyugati szövetségeseit (…), akik nem tudnak világos narratívát felállítani, ami megmagyarázná a szavazók többségének is, hogy mi a baj Orbán Viktorral. (…) Nem látok visszautat. Ha el fog dőlni egyik irányba [a Fidesz néppárti tagsága], akkor az a távozás lesz.”
Nyitókép: Ablonczy Bálint, Sztankóczy András és Vörös Szabolcs