Víruskezelés: nemzeti egység helyett habonyi trükkök [HetiVálasz 1×15]
Csütörtök van, újra itt a HetiVálasz, a Válasz Online hetente jelentkező podcastadása; műsorunkat ismét online konferenciabeszélgetéssel abszolváltuk. Adásunk témája az Országgyűlésben jövő kedden megszavazandó felhatalmazási törvény, illetve az e körül kialakult jogi viták – és álviták. A témáról a Válasz Online két újságírója, Stumpf András és Vörös Szabolcs beszélget.
Az adás meghallgatható a fenti Spotify-ablakra kattintva. Ha az nem jelenne meg, közvetlen link itt. Ha asztali számítógépen, laptopon hallgatnának minket, vagy egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, a legegyszerűbb, ha felkeresik Lybsin-oldalunkat. Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett, iTunes-on (más néven Apple Podcasts), TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található.
×××
Idézetek a műsorból:
„Ahhoz, hogy hatályban maradjanak azok a rendkívüli rendelkezések, amiket nagyon helyesen meghozott a kormány, nem volt és nincs szükség ma sem semmiféle ellenzéki és semmiféle parlamenti felhatalmazásra. Az a bábszínház, amit hétfőn láttunk – az a szégyenteljes akció –, semmi másról nem szólt, mint az ellenzék ledarálásáról, egy csapdaállításról. Az ország és a rendelkezések egy másodpercre nem voltak veszélyben (…): annyit kell tennie a kormánynak, hogy hatályon kívül helyezi őket, majd egységesítésre hivatkozva hoz egy új rendeletet, amibe szó szerint bemásolja a ma érvényes rendeleteket. (…) És ezt a kormány bármikor megteheti, mert a veszélyhelyzet nem múlt el.”
„Most derült ki, mikor ilyen éles helyzet van, hogy sajnos jogosak azok a kritikák, amelyek 2011-ben elhangzottak. Mikor 3-4 hónap alatt akarunk alkotmányozni tableteken, vonaton meg repülőút alatt (Szájer képviselő úr büszkélkedett ezzel), akkor bizony lesznek koherenciazavarok meg rossz megoldások, és ha egyszer jön egy valódi probléma – mint most a koronavírus-járvány –, akkor gondot okoznak. Hirtelen látszik, hogy a veszélyhelyzet rosszul van megfogalmazva, és benne van egy 15 napos, a járványhelyzetre teljesen értelmezhetetlen passzus.”
„Civilizációs alapon semmiféle ellenzék – de valójában fideszes képviselő sem – adhatná a nevét ahhoz, hogy a törvényhozás örök időkre deklaráltan lemond arról, hogy felügyelje a kormányt.”
„Szájtátva láttam, Habony Árpád hogyan vette át az operatív törzs vezetését: rendkívül sikeresen. Zseniális csapdát sikerült állítani: ha az ellenzék a másik másik utat járja [és megszavazza a felhatalmazási törvényt vagy hétfőn a sürgősségi elfogadását lehetővé tévő négyötödös ügyrendi eljárást], akkor sem tud jól kijönni belőle. Azért, hogy a nagy nemzeti egység, amiről a papolás volt, nem valósult meg, ebben a helyzetben a kormányt terheli a felelősség, senki mást: hogy behozták a pártpolitikai csatározást, a sajátjaik totális felhergelését. (…) Amikor megvan a nemzeti egység, mert mindenki egyetért igazából mindenben, akkor kreálni egy olyan helyzetet, hogy ezt szétverjék és kormányra-ellenzékre, jóra-rosszra-hazaárulóra osszák azt, ami most még csak véleménykülönbség alapon sincsen, az tényleg elkeserítő.”