Csak az első 427 milliárdot ne firtassa senki! – itt a Tiborcz-kör teljes vagyonleltára
Az alábbiakban három dolgot bizonyítunk. Egyfelől, hogy a Tiborcz István „zsebeként” azonosított Hornung Áronhoz majd’ 55 milliárd forintnyi osztalékjövedelem folyt be az elmúlt években – nemcsak a topmilliárdos Jellinek Dániel, hanem Balázs Attila térkő- és kavicskirály környékéről is. Másrészt, hogy ezzel a forrással együtt már legalább 427 milliárd állami vagy baráti pénz mozdult meg Magyarországon a Tiborcz-kör üzleti előmenetele érdekében. Igazoljuk továbbá, hogy a miniszterelnök veje és csapata – a cikkünk előző részében bemutatott 36 luxusingatlan-projekt mellé – ágazatokon átívelő vállalatbirodalmat épített (benne pénzpiaci, szállítmányozási, vasbetongyártó, napelemparkos, hulladékgazdálkodási, informatikai, szépségipari érdekeltségekkel).
Augusztusban mérleget készítettünk arról, milyen csillagászati források repítették az Orbán Ráhel–Tiborcz István házaspárt és közvetlen segítőiket a szállodai, irodaházas szektor élére. Képes összeállításunk célja az volt, hogy megálljunk egy pillanatra, és megítéljük, mennyit köszönhet ez a kör saját tehetségének – és mennyit az államnak, azaz végső soron nekünk. A 36 luxusingatlan-projektet tartalmazó listából kiderült, hogy a pesti belváros Dorottya és Apáczai Csere János utcáiban, valamint a Szabadság tér környékén egymást érik a hozzájuk tartozó hotelfejlesztések; közben a Városligethez, az Andrássy úthoz és a Váci úti irodafolyosóhoz, illetve a budai Duna-parthoz is egyre szorosabban kapcsolódnak (övék lett a Gellért szálló, egyik cégük kezeli az Infopark több épületét és a Kopaszi-gáti fejlesztést birtokló alapokat); nagyratörő terveik vannak a Svábhegy maradékával; továbbá bevették magukat Tokaj-Hegyaljára, Debrecenbe, a Balaton környékére és más térségekbe.
Már a nyári cikkben jeleztük: saját észleléseinken kívül azt is mérföldkőnek tartjuk, hogy a Direkt36 és a G7 gazdasági portál felfedezett egy Hornung Áron nevű illetőt több milliárdos, sőt tízmilliárdos forgalmú részvénytársaság vagy magántőkealap mögött, amelyek így vagy úgy kapcsolhatók a Tiborcz-féle BDPST Grouphoz. Hornung a pécsi ingatlanos világ meghatározó alakja, tagja annak a baráti társaságnak, amely a középiskolai évek óta bizalmas kapcsolatot ápol a kormányfő mai vejével. (A csapat tagjai az egymás tőszomszédságában lévő Leőwey Klára, Nagy Lajos és Janus Pannonius gimnáziumokba jártak). A G7 arra is rájött, hogy az ország egyik leggazdagabb emberétől, pontosabban a magát korábban NER-en kívüliként azonosító Jellinek Dániel cégeitől ténylegesen is átfolyt 27 milliárd forint – Hornung érintésével – a BDPST-kasszába. Mivel az érintett felek nem nyilatkoztak az ügyletről, máig nem tudjuk, hogy a csúcsmilliárdos valamiféle „védelmi pénzt” fizetett-e a miniszterelnökhöz családilag kötődő kollégának, vagy ennél azért normálisabb világban élünk.
Ami viszont biztos: a Válasz Online az elmúlt hetekben minden olyan részvénytársaság hátterét megpróbálta kikutatni, amely mögött felsejlik a Tiborcz-irányú milliárdátjátszás ifjú mestere, Hornung Áron. A G7 korábbi és újabb írása alapján magától értetődőnek gondoltuk, hogy azzal megyünk a legtöbbre, ha – élve a Polgári Törvénykönyv biztosította lehetőséggel – betekintést kérünk a cégvezetőktől a gyanús vállalatok részvénykönyvébe. Ezeknek ugyanis naprakészen tartalmazniuk kell az adott érdekeltség tényleges birtokosait – azokat is, akik elvileg kisebbségi tulajdonosok, de egy vagy több úgynevezett osztalékelsőbbségi részvény birtokában ők viszik el a mindenkori profit akár 95-99,9 százalékát. Mivel hat éve, még Heti Válasz-korunkban ezzel a módszerrel találtuk meg Tiborcz Istvánt a BDPST Group mögött, úgy sejtettük, most is tisztábban fogunk látni. Mielőtt ismertetnénk a friss eredményeket, gyorsan revideáljuk egyik korábbi megállapításunkat. Két hónapja azt írtuk: noha a kormányfő veje több iparágban is aktív, egyértelműen a hozzá köthető luxusingatlan-fejlesztések a leghangsúlyosabbak. A részvénykönyvek átlapozása után inkább azt mondanánk: Tiborcz és köre szektorokon átívelő birodalmat épít, melynek csak egyik tartópillére a turisztikai-ingatlanos szegmens.
És akkor a részvénykönyves találatok:
– Fagales Zrt.: E cég mögött bombabiztosan meg kellett volna találnunk a BDPST Zrt.-t (vagy egy másik közbeiktatott társaságot), hiszen a G7 kimutatása szerint Jellinektől a Fagalesbe érkezett meg az a bizonyos 27 milliárd forint, amely osztalékként végül nagyrészt a Tiborcz-vállalatnál landolt. Csakhogy a részvénykönyv adatai szerint Hornung Áron kizárólagos tulajdonos a Fagalesben (még az osztalékelsőbbségi papírok is nála vannak). Úgyhogy inkább a NAV tényleges tulajdonosi nyilvántartásának vagyunk kénytelenek hinni, amely – a banki szolgáltatók információközlése alapján – 76 százalékos Hornung-befolyást rögzít. A maradék 24 százalék gazdáját ez az adatbázis sem nevesíti (hiszen csak a 25 százalék fölöttieket kell nyilvántartani), ám gyanítjuk, végül ezen az ágon terelődött el a profit a BDPST-hez. Ami teljesen biztos: 2019 áprilisa és 2023 májusa között Hornung Áron 37,69 milliárdnyi osztalékot vett ki a Fagalesből – ebből érkezett meg tavalyig 27 milliárd a Tiborcz-cégbe.
– EHR Invest Zrt.: Ebben a társaságban Hornung Áron és a szintén a pécsi körhöz tartozó Eller Szilárd a törzsrészvényes, ám előbbinél és egy Prossimo nevű zrt.-nél osztalékelsőbbségi papírok is vannak. Vagyis itt sincs látható Tiborcz-szál, ugyanakkor idén májusban innen is kiemeltek 5,45 milliárdnyi osztalékot.
– Prossimo Ingatlanhasznosító Zrt.: A részvénykönyvi adatok szerint ez a vállalat is mindenestül Hornungé, a NAV tényleges tulajdonosi nyilvántartása ugyanakkor csak 95 százalékos tulajdoni arányt jelez nála. 2023 májusában ebből a cégből is „keletkeztettek” 300 millió forintnyi osztalékot.
– EUB-RESZ Zrt.: A vállalat vezetője és törzsrészvényeinek tulajdonosa az a Dicső László, akit már három éve Tiborcz István üzleti „előkóstolójaként” rajzoltunk körbe. A részvénykönyvi adatokból világos, hogy nála csak értéktelen törzsrészvények pihennek, az osztalékelsőbbségi papírok a Hornung Áron fémjelezte Közép-Európai I. Magántőkealapnál vannak. Az EUB-RESZ-ből 2021 és 2023 májusa között 11 milliárdnyi osztalék került ki. Ahogy az alábbi vállalati kimutatásból kiolvasható, az EUB-RESZ az elmúlt években lényegében összeépült az új NER-üstökös Balázs Attilával, akitől épp 244 milliárdért vesz kormányzati „negyedecskét” a hatalom.
– DDL Invest Zrt.: Ezt a céget szintén Dicső László vezeti, de az osztalékelsőbbségi részvény a fent bemutatott EHR Investnél van – tehát az idén itt kivett osztalékot ott mutattuk ki Hornung Áronnak.
– Verdebind Hospitality Zrt.: Ez az egység teljes egészében a DDL Invest tulajdona, osztalékot még nem vettek ki belőle.
A fentiek alapján látható, hogy Hornung Áron kezéhez mindeddig 54,44 milliárd különös eredetű osztalék tapadt; ezzel az összeggel 36. helyezett lenne a 100 leggazdagabb magyar listáján – ha igaz lenne, hogy ő a Jellinek és Balázs Attila környékéről induló ügyletek haszonélvezője. Ahogy írtuk, 2022-ig ezen összeg fele már „továbbszaladt” a BDPST-hez, a többi talán idén fog – oda vagy máshova. Ami egyértelmű viszont, hogy a Tiborcz–Hornung-pénztár immár hatalmas vállalatokat működtet a legkülönbözőbb piaci szegmensekben.
Nézzük is sorjában azokat a szerzeményeket, amelyek a 36 luxusingatlan-projektet tartalmazó listán felül nemrég bekerültek a Tiborcz-kör portfoliójába:
1. Waberer’s Csoport. A vállalategyüttes – mely korábban Wáberer György volt kormánybiztoshoz, a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány mai elnökéhez tartozott – Magyarország vezető logisztikai szolgáltatója; 2800 tehergépjárműből álló flottájával és 250 ezer négyzetméternyi raktárkapacitásával európai szinten is jelentős fuvarpiaci szereplő. Az egyebek mellett a Waberer’s International Nyrt.-ből, a Wáberer Hungária Biztosítóból és a Link nevű lengyel egységből álló cégcsoport tavaly 676 millió eurós árbevételt produkált, idén pedig még többet remél. A Tiborcz István-féle BDPST Group 2022 nyarán vásárolt részesedést a szállítmányozó vállalatban, épp akkortájt, amikor kiderült, hogy a társaság 6,1 milliárd forintos támogatást kap a külgazdasági és külügyi tárcától új raktárlogisztikai centrumra és további 390 milliót egy szolgáltatóközpontra. A BDPST ma már többségi tulajdonos, Tiborczon kívül csak Jellinek Dánielnek van „szabad szemmel látható” részesedése a Waberer’sben. A tőzsdei cég és a Fidesz-kormányzat közötti átjárhatóságot igazolja, hogy a fuvarvállalat egyik igazgatósági tagja, Barlai Róbert az állami MVM Energetikánál hasonló pozíciót kapott – a Waberer’s felügyelőbizottságát erősítő Hall Krisztián pedig arról híres, hogy ő származtatta át Gyurcsány Ferenc egykori Perfekt Zrt.-jét a Mathias Corvinus Collegium Alapítványnak. A Waberer’s Csoport egyébként arra készül, hogy a Petrolsped Kft.-ben való tulajdonszerzés révén a kötöttpályás logisztikában is meghatározóbbá válik; a felvásárlandó cég épp most rukkol elő egy olyan terminállal, amellyel a Szerbia felől kamionon érkező áruk vasútra rakodva érhetik el Észak-, Közép- és Nyugat-Európát. Ezek után szinte magától értetődő a Tiborcz-vállalat minapi bejelentése, amely szerint megveszik még a szerb disztribúciós piac egyik fontos szereplőjét, az MD Internationalt is. Mindeközben a Wáberer Hungária Biztosító előtt szintén lebegnek nagyratörő célok: a társaság bekebelezheti például korábbi szövetségeseit, a Magyar Posta Biztosítót és a Magyar Posta Életbiztosítót.
2. Alteo Nyrt. A magyar gazdaglisták élmezőnyében régóta szerepel a Veres Tibor-név. Viselője leginkább arról híres, hogy – másik két, ugyancsak Moszkvában diplomázott közgazdász társaságában – ő hozta létre a baloldali kormányok által kedvelt Wallis-cégcsoportot. Veres aztán a Fidesz-érában is bőszen üzletelt hatalmi tényezőkkel, legutóbb például azzal vétette észre magát, hogy eladta a Tiborcz–Jellinek–Mol-koalíciónak az egyik legsikeresebb tőzsdei céget, a főleg zöldenergia-projekteben utazó Alteo Nyrt.-t. A BDPST Group a Diófa Alapkezelővel – pontosabban a cég által menedzselt Főnix Magántőkealappal – szállt be a megújulóenergia-termelős bizniszbe. A bővülő leányvállalat-hálózaton nyugvó Alteo-csoport tavaly 12,9 milliárd forint nettó eredményt ért el, 120 százalékkal többet, mint 2021-ben – árbevétele pedig 44,2 milliárd forintról 103 milliárdra nőtt (elsősorban az energiapiaci és távhőárak emelkedése miatt).
3. Viastein Kft. A cég legfontosabb referenciája a Puskás Ferenc Stadion: ez a kft. tervezte és kivitelezte a létesítmény térburkolati elemeit. A Viastein-sztori persze nem ezzel, hanem 2017-ben egy biharkeresztesi térkőgyárral indult, majd jött több ütem, aztán 2021-ben már egy 16 ezer négyzetméteres vasbeton-előregyártó üzem is megnyílt, ahol ipari létesítmények, iroda- és lakóházak tartószerkezeteit készítik. A beruházást a kormányzat 3,4 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatással segítette – valamint összesen 19 milliárd forintnyi MFB-hitellel. A társaság ugyan még nem fordult termőre (értsd: szinte minden évben veszteséges volt), ám a cégvezetés tavaly már 9,6 milliárdos árbevétellel büszkélkedhetett, és idénre még nagyobb kiugrást várnak. S hogy kik a Viastein gazdái? A vállalkozás egyik felét a Bayer Construct-csoportot is jegyző Balázs Attila, a sok kormányzati kegyben részesülő kavicskirály birtokolja (magánszemélyként). A másikat pedig a Dicső László által „frontolt”, de a valóságban a Hornung Áron-féle Közép-Európai I. Magántőkealapra helyezett EUB-RESZ Tanácsadó Kft. – vagyis a legbelsőbb Tiborcz-kör. Dicső László igazi főbizalmi: a Viastein szponzorálja a miniszterelnök vejének egyik első érdekeltségét, a keszthelyi jachtkikötőt, másrészt ő volt az Andrssy-Rezidencia Kft. első ügyvezetője (a kormányfő holdudvara eredetileg ezen a cégen keresztül vásárolta volna meg a tarcali Andrássy Rezidencia Wine & Spa szállodát, ám Tiborcz István végül más úton-módon jutott hozzá). Nos, a Dicső vezette EUB-RESZ a Viastein mellett az Andrássy út 47. alatti, hányattatott sorsú palotát felújító BBID Kft.-t is társtulajdonolta 2021-ig – innen a Bayer Construct vásárolta ki a Tiborcz-közeli vállalkozást. Szintén Balázs Attilához tartozik az a gyergyóremetei beruházásokat futtató Batlas Holding–PlazmonTech-cégegyüttes, melyben a tavalyig volt közvetve érdekelt az EUB-RESZ; itt az állami Eximbank pénzével feltőkésített Columbus Magántőkealap adott pénzt a kiszálláshoz. Az EUB-RESZ-nek mindemellett van egy Békés Solar Kft. nevű leánya – amely az állami MFB egymilliárdos klímavédelmi kölcsönéből húzott fel napelemparkot a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gyüre településen –, s a Dicső-cég egy ideig résztulajdonosi pozíciót fogott a Magyar Turisztikai Ügynökség udvari tanácsadójaként ismert Eubility Group Kft.-ben is.
4. Gránit Bank. A kormányfő veje 2021-ben lett az egyik leggyorsabban fejlődő magyar bank nagytulajdonosa. A Gránit-csoport által kezelt számlák száma a 120 ezret közelíti, a kezelt vagyon mérete pedig meghaladja az 1300 milliárd forintot. A pénzintézet árbevétele a 2021-es szűk 19 milliárd forintról tavaly 62,6 milliárdra nőtt, 11,2 milliárdos nyeresége pedig majd’ háromszorosa a korábbinak.
5. Diófa Alapkezelő. Az intézményi és lakossági ügyfelek számára 480 milliárdos vagyont kezelő, az ingatlanalapjaiba 180 milliárdnyi értéket „gyűjtő” társaságot Tiborcz István tavaly vette át Jellinek Dánieltől. (Az eredeti vevő a BDPST Group volt, azóta viszont a Gránit Bank portfóliójába került a Diófa – azaz maradt a miniszterelnöki családban.) A kormányfő veje a menedzsmentet részben meghagyta, a felügyelőbizottságba viszont újoncként került be Mager Andrea volt „vagyonminiszter”, a Szerencsejáték Zrt. jelenlegi elnök-vezérigazgatója.
6. Equilor Befektetési Zrt. Az egy éve Gránit-tulajdonú brókercég annak idején a Budapesti Értéktőzsde 1990-es újraalakításával egyidőben kezdte meg működését – és tavaly ért az eddigi csúcsra, amikor 2,8 milliárd forintos adózott eredményt produkált. Az Equilor elnök-vezérigazgatója a Tiborcz Istvánnal baráti, mulatópartneri kapcsolatban álló Szécsényi Bálint.
7. Equilor Alapkezelő Zrt. A privát és intézményi vagyonkezeléssel foglalkozó vállalat papíron nem a miniszterelnök lányának családjáé, nem is a BDPST Groupé és nem is a hasonló nevű fenti brókercégé – viszont mind közös székházban működnek a budai Pasaréti úton. De az alapkezelőt nem emiatt soroljuk egyértelműen a Tiborcz-körhöz. Hanem azért, mert a cég annak az EQA Eszközkezelő Zrt.-nek a tulajdonában van, amely mögött a Közép-Európai II. Magántőkealap, azaz Hornung Áron „húzódik” meg. Az ő felsőbb kapcsolatairól meg fent mindent megírtunk.
8. Global Refuse Holding (Éltex Kft., Tappe Kft.). Az Equilor Alapkezelő által irányított Central European Opportunity Magántőkealap holdingvállalatához több cég is tartozik. Ezek közül a békéscsabai Tappe Kft. nemrég lett a 35 éves hulladékkoncessziót nyert Mol szemétszedős régiókoordinátora a tiszai térségben (Szabolcs-Szatmár, Hajdú-Bihar, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád-Csanád). A debreceni Éltex Kft. pedig – ahogy az Átlátszó több cikkben megírta – egyebek mellett használt autó-akkumulátort tárol nagy mennyiségben szerte az országban.
9. Green Energy Investhor Zrt. Ez a társaság ugyancsak az Equilor kezelésében lévő Central European Opportunity Magántőkealapé. Korábban az Orbán–Erdoğan-szövetség személyi biztosítékaként értelmezhető – magyar állampolgárságra is érdemesült – Polat család akarta leuralni a magyar naperőműpiacot, „fél paksnyi” kapacitású hálózatot álmodva Magyarországnak. Mára azonban a török kolléga szolárparkjai jórészt a Tiborcz-kör – például a Green Energy Investhor – fenntartásába kerültek.
10. FaceKom-csoport. Ugyancsak a Central European Opportunity Magántőkealap szerzett befolyást 2021-ben a bankok, nagyvállalatok és az államigazgatás digitális ügyfélkiszolgálását segítő FaceKomban. Az egykori startup a Covid-lezárások idejére szinte megkerülhetetlen középvállalattá vált, újabb célja pedig a nemzetközi színtér és a tőzsdei jelenlét.
11. Kallos Cosmetics. Noha csak tavaly vált nyilvánvalóvá, hogy a Diófa Alapkezelő által irányított Főnix Magántőkealap beszállt a patinás szépségipari cégbe, Tiborcz István klubja más módon is jelen van a 2022-ben 7 milliárd forintos bevételt termelő Kallosban. A vállalat legnagyobb tulajdonosa az a DDL Invest Zrt., amely – mint fent megírtuk – Dicső László takarásában működik, ám a tulajdonosi lánc végéhez közeledve Hornung Áront találjuk.
12. Goodwill Communications (gwc). A független piaci szereplőket és a NER ismert cégeit, személyiségeit egyaránt kiszolgáló kommunikációs ügynökség tulajdonosi körében 2019 óta jelen van a Hornung Áronhoz sorolt Közép-Európai I. Magántőkealap, melyet a Viastein-blokkban a Dicső László-féle EUB-RESZ mögöttes szerveként is azonosítottunk.
A seregszemle után egyetlen kérdés maradt: összesen mekkora állami, baráti tőkeinjekciót kapott az elmúlt években a Tiborcz Istvánhoz sorolt ingatlan- és céghálózat? 1) Ide sorolhatjuk először is azt az 54,44 milliárd forintot, amely Jellinek Dániel vagy Balázs Attila környékéről indulva megérkezett a kormányfő vejének „zsebéhez”, Hornung Áronhoz. 2) A cikkünk első részében említett 30 milliárd forintnyi vissza nem térítendő állami turisztikai támogatáshoz most hozzáadtuk a Waberer’s Csoport rendelkezésére bocsátott 6,1 plusz 0,4 milliárdot, valamint a Viastein 3,4 milliárdos ingyenpénzét, így ebben a kategóriában összesen közel 40 milliárdról beszélhetünk. 3) Az első részben szó volt még 133 milliárd forint kormányzati „ajándékbefektetésről”; ez a szám a Diófa és az Equilor alapkezelőkhöz tartozó magántőkealapokhoz, ingatlanalapokhoz befolyt MFB-s és Baross-tőkeprogramos pénzek összege. 4) Ugyancsak az első, turisztikai fejezetben emlegettük az állami Magyar Fejlesztési Bank 29 milliárdos hitelét. Ehhez jön most a Viasteinnek küldött 19 milliárdos, illetve a Békés Solar-naperőműnek biztosított egymilliárdos kölcsön, vagyis ez így 49 milliárd mindennel együtt. 5) A korábbi cikkben írtunk még 151 milliárd forintnyi „baráti” hitelről, melyet javarészt Mészáros Lőrinc MBH-bankholdingja biztosított ingatlanfejlesztésre.
A kiemelt számok összege némileg meghaladja a 427 milliárdot. Ez a temérdek pénz tehát részben vissza nem térítendő adományként, részben „tőkekisegítésként”, kedvezményes kölcsönként ért el a Tiborcz-körhöz. Mindez alapján a miniszterelnök vejének nem a 25. helyen kellene szerénykednie a 100 leggazdagabb magyar mezőnyében – holmi 70 milliárdos vagyonnal, hanem jóval előrébb.
A cikkben szereplő cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta
Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>