A Válasz Online nem hírportál. Így aztán a fotósként is dolgozó újságírója sem tud saját archívumából összerakni „ez történt idén”-galériákat. Főként riport- és interjúfotói készültek ugyanis. Hogyan illeszthető így egyetlen képi ívbe egy jobb közeli portré tetszőleges művészről/íróról/humoristáról meg egy tarackot elsütő ukrán tüzér? Sehogy.
Marad hát az ukrán tüzér. Meg általában: Ukrajna. Öt riportutunk alatt összesen 45 napot töltöttünk ott 2023-ban, ez tehát olyan merítés, amiből lehet válogatni. Még akkor is, ha végignézésükből biztosan nem rekonstruálható, mi történt a szomszédunkban idén. Ha ugyanis közel megyünk, nem látjuk a nagyképet. Csakhogy közel menni, az egyes embert megmutatni: kell. A nagykép az ő sorsukból áll össze.
Álljon hát itt a húsz legemlékezetesebb idei fotó – a „legjobb” szó használatával háborús képek esetében nem lehet mit kezdeni. Ukrajna, 2023, szubjektív vizuális napló a képek keletkezéstörténeteivel.
1. út – január
A kijevi Függetlenség tere mellett, a Hrescsatik metrómegálló épületében van egy McDonald’s. Itt volt időnk ebédelni január 6-án. Ortodox karácsonyi riportot írni mentünk, rohangáltunk a helyszínek között. A halas szendvics már elfogyott, a krumpli fele volt még hátra, amikor papírzacskókat kezdtek osztogatni az alkalmazottak, hogy azonnal csomagoljuk el a maradékot és távozzunk. Szólt a légiriadó. Az elektromos hálózat elleni sorozatos támadások telén jártunk, az is csoda volt, hogy a megelőző napokban nyugalom – meg áram – volt. A lakosságot ekkoriban már nem zaklatta fel különösebben a szirénazaj, de néhányan azért lementünk az állomásra. A kijevi metró nagyon mély, a Hrescsatik napraforgódíszes peronja mínusz 102 méteren van. Ha valahol, hát ott biztonságos. Az emberek ilyenkor leülnek a lépcsőkre – a gyerekek meg az anyjukat kérdezgetik –, várva a riadó végét. Nyolchónapos kihagyás után tértünk akkor vissza Kijevbe, még – pontosabban: megint – új volt minden. Ez a látvány is.