Trump megnyerte Pennsylvaniát és ezzel a Fehér Házat
Az elemzők által szorosnak jósolt elnökválasztás így meglepően egyértelmű eredménnyel ért véget: Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, egyben Grover Cleveland 1892-es második győzelme óta az első elnök, aki egy ciklus kihagyás után vissza tudta szerezni a Fehér Házat.
Az AP szerint a 19 elektori vokssal rendelkező Pennsylvaniában is Trump nyert. A keleti partvidéken fekvő államban Trump 3 százalékkal kapott többet Kamala Harrisnél. 2020-ban ez az állam még Joe Bidenre szavazott, amiben bizonyára szerepet játszott, hogy Biden itt született, és mindig hangsúlyozta pennsylvaniai gyökereit.
Pennsylvaniával együtt Donald Trumpnak már 267 elektori szavazata van. Ehhez nyugodtan hozzászámíthatjuk a mindig republikánus Alaszka 3 elektori szavazatát, amivel
már megvan az elnökséghez szükséges 270 voks.
Ez azt jelenti, hogy a maradék csatatérállamokat már nem kell kivárni, de Trump egyébként vezet Michiganben és Wisconsinban is.
Ugyancsak fordított a 2020-as eredményhez képest a 16 elektori szavazattal rendelkező Georgiában, ami a legfontosabb csatatérállamok egyike volt. A hagyományosan republikánus déli állam csak az elmúlt néhány választáson vált billegővé, és először 2020-ban szavazott a demokratákra. Ezt főként a növekvő számú liberális városi középosztállyal magyarázták.
A választás előtt az elemzők hét csatatérállamot azonosítottak. Ezek közül elsőként Észak-Karolina dőlt el, ahol a választást kényelmes, 3 százalékos fölénnyel Donald Trump nyerte meg. A hagyományos déli republikánus államot most főként azért jósolták billegőnek, mert úgy gondolták, Harris jobban mozgósítani tudja a fekete szavazókat. Ez a várakozás azonban nem igazolódott.
Nagyon valószínű, hogy Trump az összesített támogatottságot (popular vote) tekintve is nyerni fog,
aminek nincs közjogi jelentősége, de mégis plusz legitimációt jelent. 1988 óta ezt mindössze egy republikánus jelölt érte el, George W. Bush 2004-ben, és maga Trump sem tudhatta maga mögött az amerikai polgárok többségét 2016-os győzelme idején.
A rend kedvéért álljon itt a többi állam eredménye is (zárójelben az elektori voksokat jelöltük):
Donald Trump viszi Texast (40), Floridát (30), Ohiót (17), Észak-Karolinát (16), Georgiát (16), Indianát (11), Tennessee-t (11), Missourit (10), Dél-Karolinát (9), Alabamát (9), Louisianát (8 voks), Kentuckyt (8 voks), Oklahomát (7), Mississippit (6), Utah-t (6), Kansast (6), Arkansast (6), Iowát (6), Nyugat-Virginiát (4), Montanát (4), Idahót (4), Dél- és Észak-Dakotát (3-3), Wyomingot (3) és Nebraskát (4). A demokratákhoz húzó Maine állam a többitől eltérően megosztja a szavazatait, Trump innen is elhozott egy elektori voksot.
Kamala Harris Kaliforniát (54), New York-ot (28), Illinois-t (19), New Jersey-t (14), Virginiát (13), Washingtont (12), Massachusetts-et (11), Marylandet (10), Coloradót (10), Új-Mexikót (5), Oregont (8 voks), Connecticutot (7), Rhode Island-et (4), Hawaii-t (4), New Hampshire-t (4), Delaware-t (3), Vermontot (3) és Washington DC-t (3). A szavazatokat Maine-hez hasonlóan megosztó, republikánus Nebraskából egy elektori voksot hozott el a demokrata jelölt.
Hamarosan részletesebb elemzéssel jelentkezünk!
Nyitókép: Chip Somodevilla / Getty Images via AFP
Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>