Avar-magyar rokonságot nem, izgalmas családfákat felfedeztek magyar kutatók
Magyar főszerepléssel zajlik a világ legnagyobb archeogenetikai kutatási projektje, melyben több száz avar kori sír alapján immár komplett családfák és társadalmi hálózatok válnak láthatóvá. Miért érdekes ez? Miért bukott el az avarok birodalma? Van-e hun-avar-magyar rokonság? Ezeket a kérdéseket beszéljük át Rácz Zsófiával, az ELTE BTK Népvándorláskori és Középkori Régészeti Tanszék egyetemi docensével és Szenthe Gergellyel, a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tár főosztályvezetőjével. Ezzel a podcasttal búcsúzunk az őstörténetes Válasz Offline-tól, hamarosan ugyanis lerántjuk a leplet lapsorozatunk harmadik, december elején megjelenő számáról.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak. Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek az adásból:
Megfogható-e régészeti vagy genetikai eszközökkel a hun-avar-magyar rokonság, netán folytonosság?
Rácz Zsófia: Mindhárom nép valamilyen módon keletről érkezik. Ez beindítja az emberek fantáziáját. […] A hun kori kárpát-medencei leletekben – legyen az áldozati leletegyüttes, üst vagy temetkezés – ugyanakkor nagyon-nagyon vékony rétegről mondható el, hogy keleti eredetű. Nem is nagyon tudnék mutatni keleti eredetű közösséget az ötödik századi Kárpát-medencében. Helyette egy igencsak színes népességet látunk, mely részben jelent továbbélő római és szarmata népességet, jelent a kelet-európai sztyeppéről már a hunok előtt vagy a hun kor alatt beköltöző csoportokat – de ezen belül ami tényleg keleti, például Belső-Ázsiáig visszavezethető, az nagyon szűk réteg. […] Genetikailag jelen tudásunk szerint Mongóliáig négy darab hun kori egyént tudunk visszavezetni, további hétről mondhatjuk el, hogy valamilyen keleti szál kimutatható. Konkrét számokkal: az 5-6. századi Kárpát-medencei népesség egészét nézve 6 százalékról mondható el, hogy valamilyen módon keleti.
Szenthe Gergely: Tegyük hozzá, önmagában a „keleti” fogalom őrületes probléma. Mintha azt mondanánk, hogy amerikai. Kamcsatkától az Urálig, az Uráltól a Kárpátokig minden „keleti”. Nyilván itt minden területnek van egy nagyon erős őskori alapnépessége, a sztyeppén a környezeti nyomástól függően vannak jobb és rosszabb időszakok, nagy beköltözések és elvándorlások, hatalmas népességmozgás, ezer éveken keresztül hatalmas területen, és irtózatosan problematikus megmondani, hogy ki, hol és mikor élt pontosan. Például a történészi értékelések szerint a hsziungnu birodalom, vagyis az ázsiai hunok birodalma megfeleltethető az európai hunok őseinek. Régészetileg én erre azt mondom, hogy a kettő közötti kapcsolatot már nem tudjuk megfogni.
A Kárpát-medencében találni régészeti kapcsolatot az avar és a korai magyar sírok között?
Rácz Zsófia: Anyagi kultúra szempontjából nagyon jól el tudjuk választani őket, ez tény.
A műsor egyik apropója, hogy nem sokkal az Offline megjelenése előtt látott napvilágot az avar kori társadalom rokonsági szerveződésének mintázatait feltáró új tanulmány a Nature folyóirat hasábjain. Az ELTE és a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet kutatóinak köszönhetően először váltak láthatóvá komplett 6-9. századi családfák. Miért olyan jelentős eredmény ez?
Rácz Zsófia: Fontos kiemelni, hogy ez a világ legnagyobb archeogenetikai projektje, mely ráadásul magyar főszerepléssel zajlik. Nemcsak az ELTE van benne, hanem a HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézet, de sok más intézménnyel is kapcsolatban vagyunk. Ez a Nature-cikk csak az első nagy publikáció, több másik is meg fog jelenni hamarosan. A fő újdonság, hogy az eredet mellett áttevődött a hangsúly a teljes temetkezési közösségek vizsgálatára, és azokból rokonsággal és szerveződéssel kapcsolatos képek rekonstruálására. […] Vagyis a temetőkben nyugvó emberek egymás közötti hálózatait is vizsgálni tudjuk. Nemcsak első-másod-harmadfokú rokonságot lehet már azonosítani, hanem akár hetedfokút is. Az úgynevezett Identity by Descent (IBD) az új „csodaszer”, amivel a távolabbi biológiai, rokoni hálózatokat is fel tudjuk térképezni. […] Még néhány év kutatás, és látni fogjuk, hogy hogyan működik egy 5-6. századi közösség.
Szenthe Gergely: Az ember mindig is magyarázta maga körül a világot. A világmagyarázatnak hatalmas része, hogy honnét jövünk, kik vagyunk. Ez a magyarázat régen mítoszok keretében zajlott. Mítoszokkal magyarázta meg az ember a kozmoszt, mítoszokkal magyarázta meg azt, hogy miért jön föl a nap, hogy mit keres ő ott azon a ponton, ahol van, kik az ősei, hogy kerültek oda. Magyarként a csodaszarvasmonda is a világ magyarázatát szolgáló mítosz. […] Ma a kultúra és a történettudomány a világ magyarázatát szolgáló, lényegében mítoszértelmezést szolgáló dolgok. A világunk hihetetlenül komplex lett, így a mítoszmagyarázataink is irtózatosan összetetté váltak. Ebben az esetben természettudományos és statisztikai vizsgálatokat használunk: ezek mind egy hihetetlenül komplex mítoszértelmezés eszközei.
Az avar kultúra, civilizáció története egyértelműen hanyatlástörténet?
Szenthe Gergely: Valami politikai szétesés egyértelműen volt a Kárpát-medencében a 9. században, eltűnik az Avar Kaganátus, az avarok etnikumként megszűnnek, nem emlegetik őket a későbbiekben. Háborúk voltak, hatalmas krízis volt. […] Régészetileg az látszik, hogy töredékére omlik össze a népesség pár évtized alatt a Kárpát-medencében. […] Az avarok rosszkor voltak rossz helyen: jött Nagy Károly, és legyőzte őket.
Rácz Zsófia: Az avar kori népesség keleti származású csoportjai – ez körülbelül a korabeli Kárpát-medence népességének 20 százaléka – eléggé őrizte a genetikai képét. Vagyis kötött módon házasodott, elég sokan őrizték a hagyományaikat. És ez – látva a párhuzamosan zajló népességrobbanást – , jelenthette a vesztüket is. Mert a honfoglalás korában ezt a fajta avar keleti típusú népességet már nem lehet nyomon követni, a 10. századra ez elenyészett.
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>