Válasz Offline 3. – Ilyet Magyarországon még nem olvasott! – Válasz Online
 

Válasz Offline 3. – Ilyet Magyarországon még nem olvasott!

A szerk.
A szerk.
| 2024.11.29. | A szerk

Már csak néhány nap, és megjelenik nyomtatott magazinsorozatunk harmadik kiadása: 1000 nap – Kelet és Nyugat háborúja. Már most előrendelhető – ide kattintva!

hirdetes

Csak a címlapon két hetet gondolkodtunk. A fotók még nem tudják érzékeltetni az eredményt; az csak akkor válik teljessé, ha az olvasó kézbe veszi a lapot. Alig várjuk, hogy végre lássuk, tapintsuk – terveink szerint jövő hét közepén „csenget nálunk a postás” –, mert ilyen borító aligha készült mostanában. Meg általában: ilyen magazin sem.

Hiába történik a szomszédban több mint 1000 napja, az orosz–ukrán háborúról kevés helyszíni beszámoló született a magyar médiában. Mivel az állami média nem tekinti feladatának, hogy elmenjen oda, ahol a dolgok történnek, néhány független szerkesztőségre maradt ez a küldetés. A kevesek közt szerencsére a Válasz Online is ott van. Ez ihlette 2024 nyarán a gondolatot, hogy nyomatott magazinsorozatunk, a Válasz Offline 3. – immár második tematikus – kiadásának Ukrajna legyen a fókuszában. Igen, de hogyan?

Először Ukrajnát, az országot mutatjuk be. Pontosabban az 1991-es függetlensége óta eltelt időszakot: a nacionalizmusát/patriotizmusát, a forradalmait (nem kettő volt, hanem három!) meg még megannyi mítoszt, amely a magyar közbeszédben is makacsul tartja magát. A mítoszok varázstalanítására Fedinec Csillát, a Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársát kértük fel.

Forradalom a grániton – Kijev, 1990. október 2. (fotó: Valerij Miloszerdov)

Alaposan körbejárjuk a 2014 és 2022 közötti időszakot is, és bemutatjuk: ez a háború nem 1000, hanem majd’ 4000 napja tart. A második világháború másfélszerese, bármiféle megnyugtató rendezés érdemi esélye nélkül. E nyolc év hadtörténetét sosem látott alapossággal írta meg Rácz András történész, a magyar nyilvánosság talán legelismertebb háborús kommentátora. E fejezetben a magazin szerkesztője, Vörös Szabolcs kollégánk – aki az elmúlt 1000 napból 107-et töltött Ukrajnában – első, 2015-ös kelet-ukrajnai emlékeit idézi fel, útitársa, a többszörösen díjazott Bielik István fotóival. Akkor még szabad volt az út a nem sokkal korábban kikiáltott „Donyecki Népköztársaságba” – meg is tették.

Az elmúlt 1000 nap krónikáját saját ukrajnai frontriportjainkkal örökítettük meg, a köztük lévő időszakokat pedig szintén Rácz András hadtörténeti összefoglalói töltik ki.

Kijev, Bucsa, Irpiny, Borogyanka, Bahmut, Csasziv Jar, Kupjanszk, Lipci: ott voltunk mindenhol.

Hátországi történeteink között már megjelent, a magyar nyilvánosságban jelentős visszhangot kapott riportjainkat frissítettük fel, de e fejezet nagy része is új és exkluzív: riport a frontra látogató katonafeleségek, illetve egy Harkiv megyei kisváros hetente az arcvonalhoz járó önkénteseinek életéről.

Szabadnapos ukrán katonák fogadják feleségeiket a Donyeck megyei Szlovjanszk vasútállomásán (fotó: Strauss Emma)

Kulturális fejezetünk talán a magazin legkülönlegesebbje. Közreadjuk benne a 2023 nyarán, egy kramatorszki orosz rakétatámadásban meghalt író, Viktorija Amelina esszéjét, amelyet 2022 márciusában írt: az akkor még talán radikálisnak ható szöveget a háború 1945 óta nem látott brutalitása tette profetikussá. Ugyancsak itt szerepel az irodalmi Nobel-díjra jelölt ukrán költő, Szerhij Zsadan két alkotása is: az egyik még 2021-ben íródott, a másik már tavaly, de még az előtt, hogy a szerző berukkolt volna a Nemzeti Gárda harkivi dandárjába, a Hartyijába – amelynek katonáival magunk is találkoztunk, a második fejezetben olvashatnak róluk is.

Zsadan versei a Válasz Offline-ban jelennek meg először magyarul, Vonnák Diána fordításában.

Először nyilatkozik ukrajnai munkájáról Popova Jevgenyija, aki a Both Miklós vezetésével Budapesten összeállt Polyphony Project nemzetközi kutatócsoportjának tagjaként éveken át volt részese a közel 160 ukrán faluban folyó népdalgyűjtő munkának. „Ha elvisznek egy fiatalt katonának, a faluban elhallgat az ének” – mondja.

Utolsó fejezetünk a magyar–ukrán kapcsolat hídépítőiről szól, akik közül kiemelkedik a szeptemberben indult csepeli Ukrán–Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium kollektívája. A 300 menekült gyereket és az őket az offline oktatásba öt év után visszavezető tanárokat novemberi budapesti útján Zelenszkij elnök is meglátogatta – az erről készült fotó még épp lapzárta előtt futott be.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meglátogatja a csepeli ukrán–magyar iskolát 2024. november 7-én (fotó: Ukrán elnöki sajtószolgálat)

Válasz Offline 3., 1000 nap – Kelet és Nyugat háborúja: 200 oldal, 193 fotó, 58 981 szó. A jövő héten megjelenő magazin előrendelhető lapunk webshopjában! A megrendelt példányokat a Válasz Online decemberi és későbbi klubestjein, illetve december 6-tól a Vinikli borbárban vehetik át! A GLS-házhozszállítás szintén december 6-án indul.

#1000 nap – Kelet és Nyugat háborúja#nyomtatott Válasz#Oroszország#történelem#Ukrajna#Válasz Offline