„Ilyen, ha egy nagyhatalom erőből politizál” – Rogán listázásáról, Trumpról, gázárról
Mi a jelentősége Rogán Antal amerikai szankcionálásának? Megmenti-e majd Trump? Hogyan értékeljük a leendő amerikai elnök Grönlanddal, Kanadával és Panamával kapcsolatos mondatait? Mi lesz a magyar–lengyel kapcsolattal és Ausztriával? Miért drágul a gáz, ha közben nincs belőle hiány? Ezekről beszélget a HetiVálasz 259. adásában Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek a műsorból:
Miért lényeges, hogy Rogán amerikai szankciós listára került?
Magyari Péter: „Ennek biztos, hogy van szimbolikus jelentősége is. Nem feltétlenül a konkrét személy kitüntetett cselekedetei, hanem általában az Orbán-kormány felett akart pálcát törni az amerikai kormányzat. Elég kemény társaságba került Rogán Antal – elképesztő a lista. NATO-tagállamból két volt török miniszter és egy volt bolgár miniszter szerepel a rajta. Ez egy nagyon erős jelzés, azt mutatja, hogy a távozó Biden-kormányzat rettenetesen dühös az Orbán-kormányra.”
Ablonczy Bálint: „Egy szövetséges állam hivatalban lévő miniszterét ilyen listára feltenni nagyon-nagyon súlyos jelzés, függetlenül attól, hogy politikai szempont van-e benne – nyilván egy ab ovo politikai döntés is, hogy egy ilyet meglépnek. Senki nem örül ennek, aki a hazáját szeretné jobb pozícióban látni. A másik az erőpolitika. Mindig arról hallunk, hogy a politika az erő nyelve, semmifajta értéknek nincs helye a politikában, erőn kívüli megfontolás nem játszhat szerepet a döntéshozatalban. Hát tessék! Ilyen az, amikor egy valódi erővel rendelkező nagyhatalom elkezd erőpolitizálni. Nem vagyok arról meggyőződve, hogy egy kisebb uniós vagy NATO-tagállam sorsát előremozdítja, ha valóban elkezd erő alapon működni egy rendszer, mert akkor nincs olyan sok kártya a kezünkben.”
Fontosabb lehet-e Rogán levétele a listáról, mint más témák – például a kettős adóztatás – megoldása?
Magyari Péter: „El tudom képzelni. Politikai értelemben biztos fontosabb, és ha azt gondoljuk, hogy itt a következő választás megnyerésénél nincs fontosabb, akkor inkább ez lesz. A kettős adóztatás nagyon sok embert nem érint.”
Ablonczy Bálint: „Képzeljük el azt a helyzetet, hogy mondjuk eltelik fél év, háromnegyed év, ráfordulunk a kampányra, és de facto a magyar kormány második embere, legnagyobb hatalmú, legbefolyásosabb politikusa, még a baráti adminisztráció idején is ott van. Ez egy olyan sztori, amit naponta lehet ütni, naponta föl lehet hozni. Ez olyan politikai kockázat, amit nem lehet otthagyni, hiszen a jelenlegi kormányzati narratívának az egyik legfontosabb eleme, hogy mi nagy pályán játszunk. Persze késnek a vonatok, meg abból kell várat építeni, és még csak 15 év volt, és az alatt félig van kész az ország – na de hát legalább mi ott vagyunk Trump környékén! Ezt a narratívát tudja porrá zúzni, ha nem kerül le onnan viszonylag gyorsan a miniszter. Ez biztos, hogy prioritás lesz minden más ügy előtt.”
Mi jelez Donald Trump Grönland megszerzésével kapcsolatos kommunikációja?
Magyari Péter: „Ez a putyini észjárás és logika, ami azt vetíti előre, hogy visszatér az a fajta világrend, ami jellemző volt, különösen a második világháború végéig, amikor a nagyhatalmak határokat húztak – hol a Közel-keleten, hol Afrikában, hol Dél-amerikában –, egymás befolyási övezeteit proxyháborúkkal próbálták meg elszedni egymástól, máskor meg tiszteletben tartották. Azt mondták, hogy Magyarország ’56-ban hiába lázadt fel, ezt sajnos már odaígérték, ez orosz érdekszféra… Úgy néz ki, hogy megyünk vissza ennek a világrendnek az irányába. Trump nem csinál mást, mint azt mondja, hogy »én nagyhatalom vagyok, tehát azt csinálok, amit akarok, és amekkora erőm van, addig nyújtózkodok«.”
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>