Miből jut ingyenvizsgálatra a jogsihoz? Kevesebb megy egészségvédelemre! – Válasz Online
 

Miből jut ingyenvizsgálatra a jogsihoz? Kevesebb megy egészségvédelemre!

Élő Anita
Élő Anita
| 2025.01.15. | Gyorshír

Januártól ingyenes lett a középiskolások jogosítványszerzéséhez szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat, ezzel a diákok 7200 forintot spórolnak. A kormány azonban megoldotta okosban. Nem kéri a cehhet, a háziorvosi kassza terhére hozta meg a népszerű intézkedést.

hirdetes

A kormány régóta ígéri, hogy a középiskolások számára ingyenessé teszi a gépjárművezetői jogosítvány megszerzését, ami egy kisebb vagyonba kerül a családoknak. Most újabb elemként januártól térítésmentessé vált az egészségügyi alkalmassági vizsgálat is, a 7200 forintos díjat nem kell már kifizetni a dokumentumot kiállító házi- vagy házigyermekorvosnak. A doktorok ezután sem dolgoznak ingyen, hiszen a 7200 forintot a tavaly megjelent rendelet szerint megtérítik nekik. Pontosabban az egyik háziorvos kifizeti a másiknak, némelyik meg saját magának.  

Hogyan lehetséges ez? Az állam igyekszik megspórolni a gesztus árát, elérve, hogy egy tavaly év végén megjelent kormányrendelet értelmében a költségvetésnek egyetlen többletforintjába sem kerül az akció, amely pedig középiskolások tízezreit érinti. A kifizetés az egészségbiztosító háziorvosi kasszájából történik, az „indikátorfinanszírozási és teljesítményfinanszírozási” alzseb terhére. Magyarán abból a pénzből, amit arra tettek félre, hogy a háziorvosokat minőségi munkára ösztönözzék, például arra, hogy fokozott figyelmet fordítsanak az infarktuson átesett betegek fegyelmezett gyógyszerszedésére, szűrővizsgálatokat végezzenek, influenza elleni védőoltásban részesítsék a betegeiket, és ne írjanak fel túl sok antibiotikumot.

Most ezt megcsapolják, és ebből fizetik ki nekik az alkalmassági vizsgálatokat, ahogy azt lapunknak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő sajtóirodája is megerősítette. 

Az intézkedésből két alapvető probléma adódik. (Szerencsére egyik sem a jogosítványszerzésre készülő diákok szempontjából, mert számukra tényleg ingyenes a vizsgálat.)

  1. A kormány – helyesen – folyton az alapellátás fontosságáról beszél, ám tettek nem mindig követik a szavakat. 2023-ban viszont a kabinet megváltoztatta a háziorvosok díjazásának belső szerkezetét: csökkentette a fix juttatásokat, és 3 százalékról 11 százalékra növelte a minőségi, teljesítményarányos juttatás arányát. Vagyis a háziorvosi kasszának azt a fiókját, amelyből most az ingyenes alkalmassági vizsgálatok elvégzését megtérítik számukra. A mostani intézkedés pénzt von el az orvosok minőségi munkáját ösztönző keretből, hiszen annak összege 2024 és 2025 között nem változott. 
  2. Lényegében „kasszaátcsoportosítás” történik az idősödőbb körzeteket ellátóktól a „fiatalabb praxisok” felé, az alacsonyabb iskolázottságú gyerekpopuláció felől a magasabb képzettségűek felé. Összességében a nehezebb szociális helyzetű lakosságot ellátó praxisoktól a könnyebb helyzetűek felé. Könnyű megérteni, miért. Minőségi díjazásra valamennyi háziorvos jogosult, ám nem mindenhol vannak azonos számban és arányban középiskolás diákok az országban, akik jogosítványt szeretnének. A Demográfiai Évkönyv adatai szerint 2023-ban Tolnában a 10 ezer főt sem érte el a középiskolás korosztály (15-19 évesek) létszáma, Győr-Moson-Sopronban viszont 25 ezren, Fejérben 21 ezren voltak. A keleti országrészben még durvábbak a különbségek, mert több megyében (Hajdú, Borsod, Szabolcs) 30 ezer körüli középiskolai korosztályhoz tartozó fiatal él, itt bonyolultabb átlátni a helyzetet, mert a támogatás igénybevételéhez végzős középiskolásnak kell lenni, tehát az iskolaelhagyók száma is számít.

A helyzetre a Magyar Orvosi Kamara titkárának Facebook-bejegyzése hívta fel lapunk figyelmét. „Mostantól a háziorvosok saját zsebből fizetik, (azaz ingyen végzik,) a középiskolások gépjárművezetői jogosítvány megszerzéséhez szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálatok díját! Azaz, az állam helyett a háziorvosok biztosítják az ingyenes jogosítványhoz jutás egy részét!!!” – írta Keczéry Attila András. Úgy tudjuk, a kamara levélben fordul Takács Péter államtitkárhoz, kérve a döntés megváltoztatását, és a jogszabály pontosítását, mert abból például nem derül ki, hogy a levelező oktatásban résztvevő középiskolások is jogosultak-e az ingyenes alkalmassági vizsgálatra., 

A NEAK lapunk és a kamara információját is megerősítette, sajtóirodájuk azt közölte: „A kormány számára kiemelten fontos, hogy minden középiskolás számára elérhető legyen a jogosítvány, ezért született meg az a döntés, hogy az állam átvállalja a 7200 forintos gépjárművezetői alkalmassági vizsgálat árát. Az alkalmassági vizsgálatok szélesebb körű térítésmentességének biztosítása érdekében a szaktárca garantálta az alkalmassági vizsgálatok finanszírozását. A NEAK folyamatosan monitorozza, hogy hány diák él a lehetősséggel. A monitorozás eredményének figyelembevételével kerül sor az indikátorrendszer számítási metodikának finomhangolására.”

Nem aprópénzről van szó: az országban mintegy félmillió középiskolás él, nagyjából negyedük lehet végzős, ha valamennyien jogosítványt kívánnak szerezni, az 720 millió forinttal csökkentené a 2023-ban 2,3 milliárdos háziorvosi keretet. 


Nyitókép: Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára előadást tart a 4. Digital Health Summit egészségügyi szakmai konferencián a budapesti Radisson Blu Béke Hotelben 2023. november 29-én (fotó: MTI / Kovács Tamás)

Ezt a hírt sem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

#alkalmassági vizsgálat#házigyermekorvos#háziorvos#ingyenesség#jogosítvány#kormány#minőségi indikátor