Csőd nem lesz, de a helyzet ingatag – gazdaságelemzői csúcs Madár Istvánnal és Zsiday Viktorral
A múlt heti külpolitikai után ezúttal belgazdasági évadnyitót tartottunk a HetiVálaszban. Mekkora a baj a magyar gazdasággal? Mit kéne változtatni, és lehet-e? Lehetőség vagy kockázat Nagy Márton mindenhatósága? Milyen jegybankelnök lesz Varga Mihályból? Hogy árthat Magyarországnak Donald Trump? Akik válaszolnak: Madár István, a Portfolio vezető elemzője és Zsiday Viktor, a HOLD Alapkezelő portfóliómenedzsere. A műsorvezető Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek a műsorból:
Mekkora a baj?
Madár István: „A laikusoknak a baj az, hogy lesz-e államcsőd meg árfolyamválság. Ahhoz, hogy ez a kettő kialakuljon, két nagyon fontos dolog kell: valami külső óriási sokkhatás meg belső gazdaságpolitikai hibák. Mind a kettőből volt és van terítéken minden, de érzésem szerint nagyon messze vagyunk attól, hogy bekövetkezhessen bármelyik is. Ugyanakkor azt látjuk, hogy a költségvetés helyzete ingatag, a magyar gazdaságnak nagyon rosszat tesz, hogy nem jön be az az európai uniós forrás, amire előtte másfél évtizedig rá voltunk gyógyulva. És vannak növekedési kihívásaink, ami részben a kipukkadt beruházási lufiból és a külső, permakrízisnek nevezett, most már többéves jelenségnek köszönhető: lényegében a Covid óta nem volt igazán rendes, tartós, legalább két évig tartó konjunktúra, amire rá tudtunk volna kapaszkodni. Ezek mind-mind rávilágítanak arra, hogy itt a belső folyamatok sem voltak olyan kedvezőek. A gazdaságpolitika prociklikussá vált – amikor nem kellett volna, akkor durván kiköltekezett –, most meg, amikor élénkíteni kellene a gazdaságot, nincsen rá pénz. E folyamatok kulminálása miatt van a felmérések szerint nagyon negatív gazdasági hangulat Magyarországon – mind az üzleti szereplők, mind a lakosság körében.”
Zsiday Viktor: „Nézhetjük úgy, hogy az elmúlt 20 év, amióta az Európai Unióhoz csatlakoztunk, sikertörténet a régiónak meg nekünk is, mert nagyon sokat közeledtünk az Európai Unió átlagához, meg mondhatjuk azt is, hogy ennek ellenére az elmúlt 10-15 évben Magyarországon a növekedés üteme elmarad attól, ami szükséges lenne, hogy valóban fel tudjunk zárkózni a fejlett országokhoz. És azt is lehet mondani, hogy az elmúlt két év nagyon rosszul sikerült, bár volt egy erős szembeszél. Magyarországon komoly strukturális problémák vannak, amit ha nem gyógyítunk meg, akkor nem tudunk fölzárkózni Ausztriához a következő évtizedekben sem. Viszont az, amit elértünk, egyébként – globálisan nézve – nem egy nagyon rossz szint.”
Mik a legfőbb strukturális problémák?
Zsiday Viktor: „Vannak komoly gazdaságpolitikai hibák. Részben a – túlárazott – beruházás vezérelte növekedés, illetve nagyon jelentős szerepet játszott a járadékvadászat – hogy szépen fogalmazzunk. Egyre több cégnek és iparágnak nem feltétlenül valódi versenyben kell helytállnia, hanem mondjuk lobbizásban, pályázatírásban, helyezkedésben. Ez nem segíti elő a termelékenységnövekedést, mert nem arra összpontosítanak. Ha csak egy mondatot kéne mondanom: Magyarországon nincs elég verseny.”
Lehetőség vagy kockázat Nagy Márton mindenhatósága?
Madár István: „Nem látok olyan nagy háttérkutató intézményeket, amelyek a gazdaságpolitikai döntéseket megalapoznák vagy a gazdaság szerkezetében az apró, de szükséges változtatásokat elintéznék. A 200 évvel ezelőtti gazdaság négyökrös szekér volt: meg kellett nézni, milyen erősek az ökrök, meg hogy a kerekek hogy mennek. Aztán lettek kétütemű motorjaink, de a modern gazdaságok már Forma-1-es versenymotorok – történelmi léptékben még a magyar is az –, amiken már tizedmillimétereket kell reszelgetni, vagy valami olyat beletenni, amitől még kisajtolhatók plusz lóerők. Ez az, amihez olyan szisztematikus, jól felépített kormányzati, gazdaságpolitikai munka kell, ami nagyon sok kapacitást visz el, és nem egy vagy tíz embernek az ötleteléséből áll, hanem valami ennél sokkal komplexebb és szisztematikusabb feladatmegoldás lenne. Ezért tartok inkább kicsit ezektől a csúcsminisztériumoktól.”
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>