Ez a kisfilm az utolsó figyelmeztetés: be kell fejeznünk az ország lecsapolását – Válasz Online
 

Ez a kisfilm az utolsó figyelmeztetés: be kell fejeznünk az ország lecsapolását

Borbás Barna
Borbás Barna
| 2025.02.03. | sztori

Még semmi sem tette annyira láthatóvá, egyben közérthetővé, mi történt a magyar vízkinccsel az elmúlt évtizedekben, mint Szendőfi Balázs halkutató-természetfilmes új munkája. Az Eltékozolt vizeink tömör és látványos összefoglalása annak, amiről kutatók és vízmozgalmárok – többek között lapunkban – évek óta beszélnek: hogy hazánk kiszáradását magunknak okoztuk, tehát nekünk is kell helyrehozni. Jó jel: a WWF Magyarország megbízásából készült filmet a kormány is támogatta.

hirdetes

Öt éve adtunk teret az első vészjelzésnek: az Ökológiai Kutatóközpont munkatársa riportunkban az Alföld gyorsuló sivatagosodásáról és túltolt belvízmentesítéséről beszélt. Aztán még időben (értsd: a 2022-es nagy aszály előtt egy évvel) közöltük egy érintett gazdálkodó programadó írását a totális vízelvezetés okozta károkról és a másod-, harmadrendű csatornák elzárásának szükségességéről. A tavalyi pusztító szárazság után több szálon felvetettük, hogy valamit kezdeni kell ezekkel az árkokkal, januárban pedig már a lezárásukra vagy betemetésükre szerveződött társadalmi mozgalomról számoltunk be.

Van tehát múltunk a témában, de mindezt elsősorban nem magunk miatt idéztük fel, hanem mert pusztán ezzel a néhány stációval leírható az eszkaláció, ami a honi belvízcsatornák körül történik. Most már ott tartunk, hogy az Alföldön, azon belül is

a kiszáradással hatványozottan sújtott Homokhátságon földtulajdonosok, önkormányzatok sokasága temeti, zárja, küszöböli az árkokat, ahol tudja.

Persze többnyire titokban, mert ez a tevékenység – egyelőre – illegális, pontosabban a legális útja pokolian bonyolult. A külvilág és sok városi ember pedig még mindig nem teljesen érti, hogy mi történik itt, miért van balhé mezei árkok körül.

Szendőfi Balázs kisfilmjével ennek most vége – mármint az értetlenségnek mint opciónak. Aki rászán az életéből 22 percet az Eltékozolt vizeink című etűdre, hosszú cikkek, ökológiai-hidrológiai fejtegetések nélkül is képbe kerül, mi történik itt. Sőt: jó eséllyel elkötelezettje lesz a már most is zajló vízügyi fordulatnak. (Szendőfivel tavaly az Erdélyi-szigethelységről készült filmje nyomán készítettünk interjút, mely itt olvasható.)

Az Eltékozolt vizeink műfajilag információs film, akár egy tanórán is levetíthető, szinte szünet nélkül narrált magyarázat arról, hogy Magyarország kiszáradását a globális klímaváltozás önmagában nem okozza, legfeljebb fokozza, mert az átlaghőmérséklet emelkedése és a csapadékeloszlás radikális megborulása mellett ugyanennyire fontos tényező

a több tízezer kilométernyi mesterséges belvízcsatorna, amely folyamatosan csapolja, szárítja a földeket.

Ez egyszerű fizika: ahány centiméter mély az árok, addig a mélységig a talaj elveszti a nedvességét.

A kisfilm ezt a lehető legegyszerűbben és legpontosabban mutatja be, és közben helyretesz több félreértést, mítoszt:

Az Eltékozolt vizeink mostani megjelenése abszolút aktuális, hiszen a téma a közelmúlt történései miatt benne van a levegőben. Időszerű azért is, mert a sok figyelmeztetés után az utóbbi időszakban elindult a cselekvés a sivatagosodás megállítására – és a film ezt sem hallgatja el.

Az alkotás legértékesebb vonása a figyelemfelkeltésen és a mítoszromboláson túl pont ez a reménykeltő megközelítés: bemutatja, hogy kisebb léptékben már zajlanak élőhely-rekonstrukciók – néhol hódok aktív bevonásával – és különféle vízmegtartó projektek. Tanulság: ahol sikerül megszüntetni a totális vízelvezetést, ott az élővilág is gyorsan regenerálódik.

Ez pedig az ember számára a legjobb hír. A vízmegtartás ugyanis messze nem csak természetvédelmi program; enélkül nincs mezőgazdaság és élhető környezet. A legnagyobb víztározók nem a tavak, hanem maga a táj, a talaj és a növényzet.

Szendőfi Balázs természetfilmes, Gacsályi József OVF-vezető, Farkas Viktor Mátyás producer, WWF-szakértő és Nyul Zsuzsa moderátor (fotó: Borbás Barna)

A problémát és a megoldást lényegében a kormányzat is látja. A kisfilm mögött – a megrendelő WWF Magyarország és a támogató Európai Unió LIFE alapja mellett – társfinanszírozóként ott volt az állam, a filmbemutató nyitóbeszédét a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium projektvezetője tartotta. A bemutatót követő kerekasztal-beszélgetésben részt vett az OVF főigazgató-helyettese is. A tavaly a Válasz Online-nak nyilatkozó Gacsályi József méltatta és szakmailag kifejezetten pontosnak nevezte az Eltékozolt vizeinket. A főigazgató-helyettes szerint az egész csatornaügy megoldása az lesz, ha úgy hangolják át a rendszert, hogy az ne csak levezetésre, hanem megtartásra is alkalmas legyen. Ennek érdekében alakítani kell a jogszabályokon, az üzemrendeken és a technológián is – az ígéret szerint mindhárom fronton dolgoznak.

Szolid vitás pont egy helyen alakult ki: Gacsályi József szerint ugyan sok hely van az országban, ahol elegendő a vízmegtartás és a lefolyáslassítás, a Homokhátságra ez nem igaz. Ott komolyabb infrastruktúrafejlesztést igénylő vízpótlásra van szükség, vagyis a nagy folyókból kell felvinni a vizet. (A műszaki részletekről októberi cikkünkben részletesen beszámoltunk.)

Az utóbbi évek pusztító aszályai és a nyomukban keletkezett társadalmi nyomás eredménye, hogy a vízmegtartás témáját ma már nem lehet szőnyeg alá söpörni. A cselekvési terveket valóra kell váltani, a jó gyakorlatokat egyre nagyobb léptékben terjeszteni. Ez a kisfilm az utolsó figyelmeztetés, hogy miért.


Nyitókép: részlet az Eltékozolt vizeink c. filmből (forrás: Youtube)

Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

hirdetes
#Alföld#alföldi vízmegtartás#elsivatagosodás#Homokhátság#Országos Vízügyi Főigazgatóság#Szendőfi Balázs#természetvédelem#WWF