„Öt eszköz is lenne Putyin féken tartására” – az Ukrajnából hazatért Rácz András és Vörös Szabolcs jelentik – Válasz Online
 

„Öt eszköz is lenne Putyin féken tartására” – az Ukrajnából hazatért Rácz András és Vörös Szabolcs jelentik

Stumpf András
Stumpf András
| 2025.02.06. | Podcast

Azt, hogy Vörös Szabolcs múlt héten hazatért az ukrán háború déli frontjáról, olvasóink már tudják, hiszen hétfőn exkluzív riportja jelent meg az általa tapasztaltakról a Válasz Online hasábjain. Kollégánk nem először utazott együtt Rácz András Oroszország-szakértővel, a HetiVálasz friss adásában ketten beszélnek hát élményeikről, az ukrán hadvezetés hibáiról, Trump észveszejtő húzásairól, amelyekből viszont akár még jól is kijöhetnek az ukránok. Vagy nem. Érintjük a magyar kormány guruló hrivnyákra épített vadonatúj narratíváját, valamint azt is, hogy Orbán Viktor kommunikációs csapdát állított Ukrajna ügyében – önmagának. Olyan ügyesen, hogy képtelen is kikecmeregni belőle. Műsorvezető: Stumpf András.

Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-onTuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!


Részletek az adásból:

Arról, eldőlt-e a háború, az ukránok vesztésre vannak-e ítélve.

Vörös Szabolcs: „Hogy az ukránok mit gondolnak győzelemnek, az az idő múlásával változik. Volt az elején nyilván egy mindent vissza-hangulat, hogy a Krímet és a Donbaszt és a háború elején elfoglalt déli területeket mind visszaveszik. Ma nagyobb az a belátás, hogy tulajdonképpen az is siker, hogy az országuk megmaradt. Az is siker, hogy a fővárosuk még az övék, az is siker, hogy a tervekkel ellentétben az ország vezetését nem sikerült likvidálni, és hát az is siker, hogy nem három nap alatt dőlt el ez a háború, ahogy Putyin elnök tervezte, hanem most már nem 1000 napja, mint a Válasz Offline kiadványának címe szól, hanem lassan 1100 napja tart. Nem mondom, hogy eldőlt a háború, azt mondom csak: minimális annak a realitása, hogy az az optimizmus, ami az elején megvolt, visszatér, ahogy az összes megszállt terület visszatérésének is minimális az esélye.”

Rácz András: „Ez a mostani háború, ha egy kicsit kitágítjuk a fókuszt, arról szól, hogy ennek a független Ukrajnának hol lesznek a határai. Ha sikerültek volna a ’22 februári orosz tervek, akkor veszélybe került volna a független Ukrajna, de hát az nagyon gyorsan kiderült, hogy nem, nem tudják elfoglalni az országot. Tehát ha ezt az egész lassan 11 éve tartó háborút kontextusában nézzük, akkor az ukrán állam függetlenségének megmaradása, ez mostanra teljesen garantált. Lehet mindenféle hagymázas rémálmokat szövögetni – ugye román elnökjelölttől is hallottunk ilyesmit –, de valójában itt az nem kérdés, hogy lesz egy független ukrán állam. Ennek a független ukrán államnak a határai a kérdésesek. Hogy azok hol húzódnak majd.”

Arról, hogy Trump egy nap alatt ígérte lezárni a háborút, ami most már száz nap.

Rácz András: „Ugye aki elhitte a 24 órát, az annyit is ér, egy pillanatig nem volt reális. A 100 nap is erősen kérdőjeles. Én arra számítok, hogy ezen a 100 napon belül valószínűleg lesz egy Trump Putyin-találkozó. De az még nem jelenti azt, hogy tényleg meg is tudnak állapodni. Hogy a megállapodást be is tartja mindkét fél. Ugye főképp az oroszok kapcsán vannak kérdőjelek. (Hogy melyik az az öt eszköz, amelyekkel egyébként féken lehetne tartani Putyint, az az adásból kiderül – a szerk.) Aztán ott a megvalósítás. Ugye Szabolcs mondta, hogy több mint 1200 kilométer a frontvonal. Ez sokszor akkora, mint a boszniai háború volt. Ugye a nyugati világnak a legnagyobb békefenntartó művelete, az ’95-től a boszniai háborút lezáró művelet volt. Minden résztvevővel együtt körülbelül 80 ezer katonát foglalt magában. Ha Ukrajnában akarsz egy tényleg komoly békefenntartó műveletet csinálni, az legalább 200-250 ezer ember. Még ha lenne is ennyi (zárójel: nincs), akkor is ezeket mind odavinni, telepíteni, felépíteni ezt a missziót, kialakítani, hogy tényleg működjön… Hosszú hónapok. Tehát ez nem tud gyors lenni.”

hirdetés

A magyar kormány hozzáállásáról:

Rácz András: „Ugye Magyarországon ’14 óta hallgatjuk, hogy az EU-s szankciók tönkreteszik a magyar mezőgazdaságot, hiszen elveszítettük az orosz piacot. Csakhogy az EU-s szankciók a mezőgazdasági termékek exportjára egyáltalán nem vonatkoznak. Ami miatt a magyar mezőgazdaság nem tud Oroszországba exportálni minimális kivételeket nem számítva, azok az orosz ellenszankciók. Tehát a magyar kormányzati narratíva ebben a sztoriban több mint tíz éve folyamatosan hazudik. Egy ideje már föladtam azt, alapvetően a saját pszichés épségem érdekében – vagy hát ami maradt belőle – hogy Orbán Viktor pénteki rádióinterjúival foglalkozzam. Eleve végtelenül szovjet dolog, hogy péntek reggelente a komplett magyar sajtó ott ül a rádió előtt és azt hallgatja, éppen miről delirál. Teljesen összefüggéstelen időnként. Amikor elhangzik, hogy Putyin mindig tartotta a szavát. Oké, akkor feltennék egy kérdést. Amikor ’22 február elsején ott volt Moszkvában, akkor mi hangzott el? Mert ugye, ha az van, hogy Putyin mindig tartotta a szavát, ha ez igaz, az azt jelenti, hogy elmondta neki: háború lesz. Ha ez nem igaz, és Putyin nem mondta, hogy háború lesz, akkor viszont most hazudott a miniszterelnök. Tehát ebben nem érdemes már megpróbálni rendet tenni. Itt láthatóan valamilyen egészen kétségbeesett beszorulás van kormányzati oldalról ebbe a saját kommunikációs csapdába, de ez az ő problémájuk, nem az enyém.”

Vörös Szabolcs: „Annyit tennék ehhez hozzá, hogy mi szavakkal dolgozunk, ez a munkánk, hogy szavakat mondunk és szavakat írunk le, és azoknak a szavaknak van jelentésük, és ha rossz szavakat használunk, vagy helytelenül használjuk azokat a szavakat, akkor azoknak következményeik vannak, adott esetben jogi következményeik is lehetnek. És mint szavakkal foglalkozó ember azt látni, hogy már rég nincs jelentése azoknak a szavaknak, amiket a hazámnak a vezetője, egyes számú vezetője mond, az elég kiábrándító. A kormányzati narratíva ’14 óta nem áll össze, hiszen ki van szolgáltatva a narratívaképzés annak, hogy épp ki van hatalmon Amerikában. És egyetlen dolgot hagynak figyelmen kívül: hogy itt van egy 40 milliós ország, ami a saját sorsa felett akar rendelkezni, és vannak ennek az országnak legitim döntései. Szerintem itt törik meg ez a kormányzati, hát most már nem is tudom, hányfelé ágazó narratívabokor: hogy épp csak Ukrajnát nem veszi számításba a szuverenitásra máskor nagyon kényes kormányzat.”


Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

hirdetes
#Donald Trump#HetiVálasz#Orbán Viktor#Putyin#Rácz András#Ukrajna#Vörös Szabolcs#Zelenszkij