„Eddig rombolt, de nem látni, mit épít” – Trump döntéseiről, Orbán magyarázatairól
Tombol a Trump-tornádó, de vajon jó-e ez Magyarországnak? Forintosítható-e Orbán Viktor és az elnök barátsága? Milyen világ jönne, ha minden országot patrióta harcostársaink vezetnének? Mi értelme AfD-elnököt fogadni, ha úgysem kerül kormányra? Ezekről beszélget a HetiVálasz 264. adásában Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek a műsorból:
Mi a legmeglepőbb Donald Trump eddigi döntései közül?
Magyari Péter: „A rendszerszintűség, és azon belül is az, hogy eddig gyakorlatilag csak rombolással élt az elnök, és nem látjuk, hogy mit építene helyébe. Nyilván rengeteg mindenen lehet változtatni. Irányvonalat váltani, menetrendet váltani. Azonban elvágólagosan leállítani azt, ami az Egyesült Államoknak a soft power része volt – az a befolyásolási képessége, hogy erőszak nélkül is el tudja érni bizonyos társadalmakban, országokban, amit akar –, gyakorlatilag elkezdte módszeresen felszámolni. És nem látszik, hogy mi lesz helyette. (…) Ez egyrészt veszélyesebbé teszi a világot, hiszen akkor mindenki az erőpolitikájával fog élni, másrészt pedig ez első ránézésre visszavonulás. Hiába beszél ő erőről és erőpolitikáról, valójában egy évtizedeken keresztül felépített rendszert kezdett el lebontani, kivonul a világ befolyásolásából. Ad hoc alkukkal és erőszakos fellépéssel próbálja ezt helyettesíteni, ami világrend szempontból veszélyes, másrészt pedig – különösen a legfontosabb riválisok szempontjából – a gyengeség jele, hiszen azt mondja, hogy »nem csinálom azt tovább, amit eddig építettem«.”
Ablonczy Bálint: „A magyar kormánynak nagyon jól jött Donald Trump megválasztása, ideológiai szövetségesként való hivatkozása, de amit Donald Trump csinál, láthatóan semmifajta szempontra nincs tekintettel, és láthatóan Magyarország nem lesz kivétel ezekben a dolgokban. Hiába látunk kedves Facebook-posztokat a »nagy dealről«, Magyarországnak nincs önálló kereskedelempolitikája, hiszen az az EU kizárólagos hatásköre. És az EU mit fog csinálni, mint minden ilyen esetben a gazdaságtörténetben? Ellenvámokat fog kivetni amerikai termékekre, ami megint csak rossz lesz a nagyon kitett és az európai gazdasági folyamattól alapvetően függő Magyarországnak.”
Kifizetődhetnek-e a Trump megválasztásába tolt magyar adófizetői milliárdok, amikor az elnök az EU számára hátrányos intézkedésekbe fog?
Ablonczy Bálint: „A hála nála nem politikai kategória. Ettől még lehet együttműködés, lehet gesztus. Csakhogy az egész első ciklusa arról szólt, hogy ha egy bizonyos időszakban jó viszonyt ápolsz vele, utána elfeledkezik rólad: felmagasztalt embereket maga mellé vett, aztán élő televíziós adásban vagy Twitteren rúgta ki őket. Teljesen más logikában gondolkodik: a magyar miniszterelnök megkapta az ellenértéket a meghívásokkal meg a beszédekben való emlegetéssel – innentől kezdve viszontlátásra. Ebből persze nem következik, hogy ne lehetne valamifajta politikai intézkedés például a rogáni szankciós lista ügyében, de nagy, mindent átfogó, a magyar gazdaság alapvető gondjait megoldó deal szerintem kizárt. Egyszerűen nincsnek meg a politikai, gazdasági és geopolitikai feltételei.”
Nem vezethet-e komoly konfliktushoz, ha mindenhol olyan vezetők kerülnek hatalomra, akik szerint a saját országuk „a first”?
Magyari Péter: „A kockázat erősödik. De hogy ez tényleg ennyire durván működik-e, arról szerencsére nem vagyok teljesen meggyőződve. Mert az is látszik, hogy ezek a patrióta pártok mégis csak az EU logikája és szabálya szerint működnek. Ugyan ők a nagy nacionalista erők – Madridban internacionálét hirdettek a hétvégén –, ám aszerint a logika szerint dolgoznak, és abban a szabályrendszerben azt a sportot játsszák, amit az EU alapítói annak idején kitaláltak. Ilyen értelemben az, hogy van barátkozás a cseh ANO-val, az Osztrák Szabadságpárttal, a francia Le Pen-féle mozgalommal, a Voxszal Spanyolországban – ez nem más, mint az EU alaplogikája: »egyetértők, tartsatok össze, csak együtt tudtok valamire jutni!« Ennek elismerése még mindig sokkal kevésbé veszélyes, mint az, hogy az Egyesült Államok egy teljesen másik, sokkal globálisabb szinten pont most vált, és ahelyett a sport helyett, amit eddig űzött, elkezdi azt űzni, amit az oroszok meg a kínaiak akarnak játszani. Ebben sokkal inkább érzem a konfliktusveszélyt.”
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>