A Mol és a Richter is kapott kastélyt Lázár Jánostól
Lezárult a kastélymagánosítás első köre: nyolcból négy épület talál új gazdára Lázár János személyes döntése nyomán A bajnai kastélyt a Mol Új Európa Alapítvány, a nádasdladányit a Richter kapja meg, két kastélyt viszont az érintett önkormányzatok vehetnek át. Mindez még csak a nyitány: február második felében újabb húsz állami tulajdonú kastély átvételére írnak ki pályázatot.
A Facebookon közzétett videóban jelentette be Lázár János, hogy elajándékozott négy kastélyt. Némiképpen meglepő módon ezek közül csak kettő kerül ki a köztulajdonból:
- a nádasdladányi Nádasdy-kastély a Richter Gedeon Nyrt.,
- a bajnai Sándor-Metternich-kastély a Mol Új Európa Alapítvány tulajdonába kerül át.
Két másik állami kastély viszont a pályázatot benyújtó önkormányzatoké lesz:
- a majki Esterházy-kastélyt Oroszlány városa,
- a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt Hódmezővásárhely kapja meg.
Lázár elmondása szerint az első körben nyolc kastélyt hirdettek meg magánosításra, és huszonkét pályázat érkezett be, amit személy szerint „kifejezetten jó eredménynek” tekint. Azt nem fejtette ki, hogy a másik négy érintett kastélyt miért nem ajándékozta el, de ami késik, az nem múlik: február második felében újabb húsz kastélyt hirdet meg a minisztérium.
A Válasz Online 2023 márciusában elsőként számolt be az akkor még szinte hihetetlennek tűnő tervről, hogy az elmúlt években sok milliárd forintért mintaszerűen felújított, állami tulajdonú kastélyokat Lázár János egyszerűen elajándékozná, mivel úgy gondolja, az állam képtelen a műemlék épületeket színvonalasan működtetni, és befejezni a felújítások hiányzó részét.
A terv majdnem elbukott, amikor Novák Katalin köztársasági elnök nem volt hajlandó aláírni a kastélytörvényt, és a jogszabály első változatát az Alkotmánybíróság elmeszelte 2024 januárjában. Lázár azonban nem adta fel: tavaly nyáron újra elfogadtatta az Országgyűléssel a kastélyprivatizációs jogszabályt, amit
az új elnök, Sulyok Tamás már simán aláírt, így ősszel kiírták az első pályázati kört.
Ennek értékelése zárult most le.
2023 decemberében megjósoltuk, hogy Nádasdladány a Richteré lesz, mivel biztos helyről olyan információt kaptunk, hogy az előző év novemberében a vállalat három középvezetőjét már körbevezették Nádasdladányban, Dégen és Tatán, hogy megismerkedjenek az épületekkel. Legjobban Nádasdladány tetszett nekik Budapesthez való közelsége és a felújításra váró Schmidegg-szárny miatt, amelyben látták a lehetőséget egy kisebb, elegáns céges üdülő, felsővezetőknek szánt rekreációs központ kialakítására.
Lázár János ekkor már azt mondta, elsősorban a nagy magyar cégekre számít a kastélyok fenntartásában. Ez a modell a 80-as évek végén lezajlott első kastélyprogram tapasztalatai alapján azonban kétséges, hogy hosszú távon működőképes-e.
A Márki-Zay Péter vezette hódmezővásárhelyi önkormányzat éppen a privatizációtól való félelmében jelentkezett be Szabadkígyós átvételére. Lázár most a kedvező döntés mellett oda is szúrt politikai vetélytársának, amikor hangsúlyozta: az épület fenntartásának terheit mostantól a hódmezővásárhelyi adófizetők viselik. A másik önkormányzati pályázatról, az oroszlányiról kijelentette, hogy jó anyagot adtak be, ezért ha „valóban komolyan gondolják”, lehetőséget kapnak a kastély üzemeltetésére. A tamáskodás talán annak szól, hogy a miniszter maga is tudja:
egy elszegényedett, elnéptelenedő dunántúli bányászvároskának túl nagy teher lehet fenntartani egy ilyen nagyszabású épületegyüttest.
Valószínűnek tartjuk, hogy a most magántulajdonba kerülő két kastély esetében a cégek belátható ideig biztosítani fogják az épületek látogathatóságát. Jelenleg mindkét kastélyban kiváló történelmi kiállítás és kávézó várja a látogatókat, letétbe helyezett múzeumi műtárgyak és kifejezetten erre a célra vásárolt darabok alkotják berendezésüket. A pályázati anyagok nem nyilvánosak, de a látogathatóság biztosítását – valamilyen mértékben – mindenképpen tartalmazniuk kellett a vállalásoknak, noha ennek tényleges számonkérése hosszabb távon nagyon nehéz.
Nyitókép: a nádasdladányi Nádasdy-kastély (fotó: Vörös Szabolcs / Válasz Online)
Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>