„Nem mi mondtuk, hogy ez bűn, hanem maga a Fidesz” – Bódis és Pethő András a dinasztia gazdagodásáról
Hamarosan átlépi a hárommilliós nézettséget a Direkt36 A dinasztia – így született az Orbán család gazdasági birodalma című filmje, mely már most is a magyar nyelvű Youtube legsikeresebb közéleti tartalma. Hogyan változtak a korrupciós módszerek az elmúlt 30 évben? Miért éppen a Fidesz mércéi szerint ordító bűn a magántőkealapos, baráti hiteles világ? A film szerkesztőjével, Pethő Andrással és a benne közreműködő kollégánkkal, Bódis Andrással beszéljük át A dinasztia legfontosabb kérdéseit. A műsor elején kitérünk az Orbán Viktor által meghirdetett kitiltós kampányra is.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek a műsorból:
Orbán Viktor a Fidesz-frakcióülésen megkérte a képviselőket, hogy „hozzanak szigorú törvényeket, és akik részesültek ezekből a pénzekből (vagyis amerikai támogatásokból – a szerk.), azokat tiltsák ki Magyarországról”. Akár komolyan vesszük ezt, akár nem: célkereszt kerülhet a Direkt36-ra?
Pethő András: Sajnos arra lehet számítani, hogyha tényleg lesz egy újabb politikai kampány, akkor valószínűleg a Direkt36 is a célpontok között lesz. Valószínűsíthető, hogy a film miatt, amire egyébként is idegesen reagált a kormányzati hatalmi gépezet. […] Csak hogy tisztába tegyük: a Direkt36 mögött egy nonprofit kft. áll, a működésünk túlnyomó részét – 70-80 százalékát – az olvasók és most már a nézők adják. És emellett dolgozunk együtt egyébként jellemzően nyugat-európai alapítványokkal, szervezetekkel, amelyek Magyarországon és más országokban támogatják a sajtószabadság megőrzését. Mi egyébként közvetlenül soha nem pályáztunk se amerikai nagykövetségnél vagy amerikai kormányzati szerveknél, így a USAID-nél sem. Viszont dolgozunk együtt olyan tényfeltáró újságírói hálózattal, amely kapott ilyen forrásból támogatást. […] A Fidesz kodifikátorainak azért javaslom, legyenek óvatosak, hogy mennyire mennek vissza az időben. Nem is olyan régen végiglapoztam a Fidesz belső újságját a ’90-es évek elejéről, és ott azért elég sok olyan közleményt találtam, amelyben – például – a National Democratic Institute, a Demokrata Párt „demokráciafejlesztő” szervezete gratuláló levelet ír a pártnak, egyben kéri, hogy az együttműködés folytatódjon. Arról nem is beszélve, hogy személyesen Soros Györgytől is sok támogatást kaptak fideszes vezetők.
Bódis András: Az idézett sorok nyilvánvalóan alaptörvény-ellenes kijelentések Magyarország miniszterelnökétől. […] Gumicsontnak tűnik ez az egész, az a cél, hogy most ezzel foglalkozzon a magyar közvélemény, ne az inflációval és a nyugdíjas fogyasztói kosárral vagy az egészségügy helyzetével. […] Annyit tennék még hozzá, hogy az újságírók termékei folyamatos igazságpróbának vannak kitéve. Az összes cikkem úgy készül, hogy engem azért be fognak perelni. Százas nagyságrendben vagyunk túl pereken, hála Istennek, alig vesztettünk még. Van tehát egy hatalmas kontrollunk: egyrészt a közvélemény, amely hogyha hiteltelenek lennénk, elfordulna tőlünk, és hogyha hazudnánk, akkor beperelnének és megnyernék. Csakhogy nem ezekre van példa, hanem ezek ellenkezőjére. […] Arról nem is beszélve, hogy ha más országok esetleg példának veszik a magyar jogalkotást, akkor a romániai és a szlovákiai magyar szerkesztőségek kezdhetnek csomagolni. Merthogy ezeket magyar állami pénzből is segítik működtetni.
A film címe a szelíden hangzó A dinasztia, és „belül” is finoman bántok a jelzőkkel, nincs korrupciózás, maffiázás. Miért?
Pethő András: Azt a régi újságírói klisét tudom elsütni, hogy: ne mondjuk, hanem mutassuk! Ne mondjuk rá, hogy ez vagy az korrupció, hanem meséljük el ezt a történetet, és aztán az jól sikerült, akkor mindenki érteni fogja.
Bódis András: A film nagyrészt azért sikeres, mert találkozott a társadalom valóságérzékelésével, miszerint lehet, hogy nem normális az a világ, ahol az elmúlt 5-10 évben leggyorsabban gyarapodó ember a miniszterelnök veje, Tiborcz István, barátja, Mészáros Lőrinc és a jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám.
A film egyik kulcsmondata a „baráti hitel”: ez Tiborcz István szállodai terjeszkedésének alapja. Mi a gond ezzel?
Bódis András: Hogy bár elsőre valami piaci dolognak hangzik, valójában nem vállal semmilyen kockázatot. Orbán Viktor barátjának, vagyis Mészáros Lőrincnek a bankja ad hitelt Orbán Viktor vejének és lányának. Fogalmunk sincs, hogy milyen fedezet van mögötte, lehet, hogy ez nem is az MBH Bank hitele, hanem valami állami hiteleket kell mögé látni – ez egyszer úgyis ki fog derülni. Maga a mechanizmus az érdekes: hogy ezek nem piacon megméretett hitelek, mint ahogy Marine Le Pen sem a piacon szerezte az MBH-hitelt, a négymilliárd forintnyi eurót a 2022-es francia elnökválasztási kampányához. Hanem kiutaltatták neki politikai akarattal.
Pethő András: Tényleg nem tudjuk, hogy milyen feltételekkel kapták ezeket a hiteleket, de valószínűleg Tiborcz István azért mer ilyen mértékben eladósodni, mert az a feltételezés, hogy ő nem bukhat el ebben a játszmában, egészen addig, amíg az apósa a miniszterelnök.
A kormánypárti válasz az, hogy inkább „a dinasztia” gazdagodjon és építkezzen, mint a privatizációból meggazdagodott posztkommunista elit.
Bódis András: Orbán Viktor és pártja hatalmas ellenszenvvel figyelte a Gyurcsány-kormány idején, hogy bezárták a Svábhegyi Gyermekkórházat, annak összes ingatlanával együtt. Kiálltak, sajtótájékoztatót tartottak, hogy óriási ingatlanmutyi készül. Ehhez képest ma az összes szabad terület, amely a Svábhegyen található – lényegében ez a volt gyermekkórház területe –, az mind Tiborcz Istváné. […] Ezt a telket a magyar állam Orbán Viktor idején adta el Jellinek Dánielnek és Tiborcz Istvánnak, most már az egész Tiborcz Istváné, aki ott is él. Ennél szimbolikusabb dolgot a régi Fidesz, meg az új Fidesz közötti különbségről én nem tudok elképzelni.
Pethő András: A rendszerváltás után lettem felnőtt, ez pont arra az időszakra esik, amikor azt lehetett remélni, hogy most olyan korszak jön, amelyben felépülhet az ország, ahol mindenki a saját tudásának, teljesítményének, szorgalmának köszönhetően tud kiemelkedni. Nem gondolom, hogy bárki visszasírná a kommunista időket, vagy azt, hogy itt kommunista funkcionáriusok leszármazottjai érdemtelenül jussanak különböző vagyontárgyakhoz, vagy bármilyen előnyhöz. De szerintem erre nem az a válasz, hogy megcsináljuk ugyanazt pepitában.
Bódis András: Aki azzal nyugtatja a lelkiismeretét, hogy itt csak a komcsi világ ellenforradalma zajlik, az szerintem legfeljebb az Orbán Viktorba vetett féktelen hitét próbálja valahogy keretezni.
A film másik kulcsfogalma a „magántőkealap”. Azokkal mi a baj?
Bódis András: Sok dolog van, amit a Fidesz nevezett először bűnnek a magyar közéletben. Ilyen volt például az offshore-ozás, amire azt mondták, hogy ez egy olyan cégforma, ahol nem látjuk a tulajdonost, viszont nagyon nagy bizniszeket bonyolítanak le általa. Most nem offshore néven, hanem magántőkealap néven ugyanezt a struktúrát visszaépítette a magyar életbe a Fidesz. De nézhetünk mást is! Gyurcsány Ferenc volt az első, aki kormányzati negyedet akart építeni Magyarországon, mire a Fidesz sajtótájékoztatók tucatjait hívta össze, hogy az fölösleges, nem kell, nincsenek mögötte számítások. Mi történik most? Földhivatali bejegyzésekre alapozva lehetett cikket írni arról, hogy hány százmilliárd forintot költünk el kormányzati negyedre úgy, hogy semmilyen nyilvános számítás sincs arra, hogy egyáltalán pazarló-e a mostani struktúra, tényleg el kell-e költözni, biztos rossz helyen működik-e a MÁV, az X minisztérium. Erről a fajta logikáról a Fidesz maga mondta ki, hogy bűn. És tulajdonképpen minden, amit mi most a Fidesznek, meg Orbán Viktornak, meg a családjának a fejére olvasunk, arról valaha ők közölték a magyar társadalommal, hogy ez bűn.
Tiborcz István korábban azt nyilatkozta: „Társadalmi felelősségvállalásként értelmezem a befektetéseink jó részét […] A város legjelentősebb, teljes pusztulás határán álló funkciótlan és üres műemléképületeit igyekszünk megmenteni az utókornak.” Elfogadható keretezés?
Pethő András: Amiket felújítanak és „megmentenek”, az mind egy zárt világban marad. Tehát azért ez nem úgy néz ki, hogy akkor odamennek az iskolás csoportok a turai kastélyba, és ott tanulnak a történelemről. A megmentett épületek jó részét az elit és külföldiek használják. Ráadásul itt nem arról volt szó, hogy azt mondta volna a magyar állam, vagy a hitelező bankok és a különböző szabályozó hatóságok, hogy mindenkinek megadjuk ugyanezeket a feltételeket, mindenki megkaphatja ugyanezt a hitelt, ugyanezt a hatósági támogatást, és akkor tessék jönni, csinálni! […] Nem tudok arról, hogy a Tiborczéknak felkínált lehetőség fennállt volna bárki másnak.
Bódis András: Pont ez a lényeg, hogy az összes projektből a közjó hiányzik a legjobban. Ha egy államnak az a jó, hogy szépek az épületei, akkor állami beruházásban szépítsen épületeket! Szerintem olcsóbb lenne sokkal, mint a mostani konstrukció, hogy még át kell folyatni a családon is. […] Ez az egész nem arról szól, hogy segítjük azokat, akik szépíteni akarják az országot, hanem arról, hogy majd mi eldöntjük, hogy mit kell szépíteni, és annak engedjük megcsinálni, aki szépen kéri tőlünk.
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>