Tiborcznak is rossz hír a Matolcsy-klán bukása
Megbukik-e a Matolcsy-klán most, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése nyomán a rendőrség is nyomozni kezdett hűtlen kezelés gyanújával a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványi hálózatánál keletkezett milliárdos, tízmilliárdos, százmilliárdos(?) vagyonvesztés miatt? Egyáltalán, pontosan mekkora kár érte az adófizetőket és az országot? Vissza lehet-e szerezni az eltékozolt vagyont és jegybanki hitelességet? Miért csak most lépett az ÁSZ, mivel húzta ki a gyufát végleg a Matolcsy-kör a friss MNB-elnök Varga Mihálynál? És ami talán a legfontosabb: miért rossz hír például Tiborcz Istvánék számára is mindaz, ami az ÁSZ jelentésében szerepel? Többek között a fenti kérdésekre kaphatnak választ podcastunk friss adásából, amelynek vendégei afféle „ügygazdák”: Bódis András a Válasz Online-on évek óta tárja fel a Matolcsy-kör üzelmeit, a telexes Brückner Gergely pedig számos új szemponttal gazdagította a szerteágazó történetet. Műsorvezető: Stumpf András.
Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-on, TuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!
Részletek a műsorból:
Miért most van ügy, ha egyszer kilenc éve megtörtént az alapítványi vagyon közpénzjellegének elvesztése, és azóta számos cikkben tártátok fel az MNB alapítványi hálózata körüli üzelmeket?
Brückner Gergely: Egyrészt most történt változás a jegybank élén, Varga Mihály váltotta Matolcsy Györgyöt. Az ÁSZ régóta vizsgálódott persze, de most van az időkapu, amikor egy új vezető még intézkedhet, ha nem akarja, hogy ráégjenek a korábbi ügyek. Amikor Kocsis István az MVM éléről távozni kényszerült, akkor az új vezető, Mártha Imre csak úgy öntötte ki a csontvázakat a szekrényből.
Akkor ez csak Varga–Matolcsy-csörte, nem mondjuk bandaháború a NER-en belül?
Bódis András: Az alapindíték az, amit Gergő mond. Hogy az Állami Számvevőszék jelentése miért most futott ki, abban már látok tudatosságot. Ez a jelentés nagyon régóta készül, és mostanra időzítették. Amikor a legutóbbi cikkemet március 14-én leadtam, előtte hivatalosan rákérdeztem, mikor lesz már meg végre – az ÁSZ még akkor is csak ködösített. Aztán néhány nappal később nyilvánosságra hozta. Sajnálom, hogy nem jött ki korábban. Ennél nyilvánvalóbb visszaélést én ugyanis nem láttam még. Ha ezek nem ordítanak, akkor semmi. Hogy lesz-e belőle bandaháború, azt még nem tudom.
Hogyhogy az MNB nem vette észre a saját alapítványainál zajló folyamatokat, holott az a dolga, hogy az egész magyar bankszektort, gazdaságot monitorozza?
Brückner: Ez nagyon fontos kérdés. Amikor magántőkealapokról, céghálókról beszélünk, hajlamosak vagyunk elfelejteni a lényeget. Azt, hogy a Magyar Nemzeti Bankról van szó. Az egész ország megítélése szempontjából fontos intézményről, a pénzügyi stabilitás őréről. A tisztaságról és a transzparenciáról szól a feladata, eközben a holdudvara, az alapítványai, a hozzá kötődő egyetem gazdálkodása meg ilyen. Bankokat, brókercégeket, befektetési alapokat szétszaggat – és megnézi minden részletét a befektetéseiknek.
Mekkora a vagyonvesztés? A hallott ötszázmilliárd?
Brückner: Több típusú vagyonvesztés van. Az alapkérdés, hogy ha ezt a pénzt normál módon fektették volna be, mennyi hozama lett volna. Ráadásul kaptak még pénzt a Neumann János Egyetemet fenntartó alapítványtól és az MBH Banktól is. Amikor összeadjuk a veszteséget, ezekkel mind számolni kell.
Bódis: Az ÁSZ-jelentés szerint ötszázmilliárdos csomagot használt a nemzeti bank alapítványa, ebből négyszázmilliárd volt közpénz… Ezt a Matolcsy-kör lényegében a sajátjaként kezelte.
Közpénz? Hiszen az már rég elvesztette közpénzjellegét!
Bódis: A pontos kárt tényleg nehéz megállapítani, hiszen azt is ki kell számítani, mennyi hozama lett volna ennek a pénznek, ha jól fektetik be, de nem, ez a pénz nem vesztette el közpénzjellegét. Az ÁSZ vizsgálhatja a MNB-t is, meg az alapítványokat is – márpedig az ÁSZ feladata nem más, mint a közpénzek vizsgálata. Szóval amivel itt zsonglőrködtek, az bizony közpénz maradt végig, akármit mondjon is róla Kósa Lajos vagy Matolcsy György.
Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>