Mészáros Lőrinc nem hajlandó elárulni, szakít-e Matolcsyékkal
Az MNB-botrány kirobbanása óta azon dilemmázik a NER-elit, hogy mi legyen a második legnagyobb magyar pénzintézet sorsa. Az állam megszabadulna a Mészáros Lőrinc dominálta MBH Bankban lévő 20 százalékától, de a bűnügyben érintett Matolcsy-körnek is van itt 23 százaléka – e részvénypakett értéke pedig 500 milliárd forint. Ugyanez az MBH korábban 70 milliárdos hitellel segítette a jegybanki manővereket, továbbá személyesen Matolcsy Ádámra bízott egy 60 milliárdos eszközállománnyal rendelkező ingatlanvállalatot – és ezt az együttműködést is megpecsételte 70 milliárdnyi óriáshitellel. Érdeklődtünk a Mészáros Csoportnál, szakítanak-e Matolcsyékkal. „Ezekre a kérdésekre nem lehet válaszolni” – közölték informálisan.
Amióta nyilvánosak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) környékén tapasztalt visszaélésekről szóló számvevőszéki jelentések, illetve hűtlen kezelés gyanújával nyomozás is indult, megmozdult a Matolcsy famíliához így-úgy kapcsolódó felvilág. Pontosabban: már a krimi hivatalos indulása előtt vagyonmentésbe kezdett például a volt jegybankelnök fiával szimbiózisban működő Száraz István. 450 millió forintért áruba bocsátotta a balatonakarattyai Pine Weekendhouse nevű panzióját, legutóbb pedig, mint megírtuk, túladott az ország egyik első prémiumkategóriás delikátbolt-hálózata mögötti Culinaris-nagykereskedésen. Korábban a Tiborcz István bizalmasaként ismert Szécsényi Bálint esetéről is beszámoltunk – aki azonnali hatállyal otthagyta a GTC Group felügyelőbizottságát. Ez az a varsói tőzsdén jegyzett ingatlanvállalat, amely a magyar jegybank alapítványi portfoliójába tartozik, de az MNB-elnökváltás ellenére máig „megszállva tartja” a Matolcsy-érdekkör.
Utóbbi csapatnak élő kapcsolata is van Tiborcz Istvánnal. A kormányfő veje által ellenőrzött Gránit Bank milliárdos tételben hitelezi például a fent említett Culinaris-hálózatot – köztük a még Száraz Istvánnál maradt közérteket –, valamint Matolcsy Ádám enteriőripari vállalkozását, a Balaton Bútor Kft.-t. Áttételesen tehát a miniszterelnök családját is megcsapta a most futó legnagyobb közéleti-korrupciós botrány szele. Különösen fájhat Tiborczéknak, hogy a nemzeti banki visszaéléseket feltáró Állami Számvevőszék (ÁSZ) oknyomozó újságírói stílusban kárhoztatja a magántőkealapokat; ilyen átláthatatlan pénzeszsákokkal márpedig nem csak a Matolcsy-galeri rendelkezik. Korábbi számításaink és a Transparency International összegző tanulmánya szerint a magyar állam a Tiborcz Istvánhoz sorolt magántőke- és ingatlanalapoknak eddig bő 200 milliárd forintot utalt át szíves felhasználásra. Részben ilyen alapokat vetettek be a nagy kormánynegyedes ingatlanművelet végrehajtásához is.
A Matolcsy-kör vagyonmentési és menekülési kísérletei, az élő Tiborcz-kapcsolat, valamint a visszaélésszerű magántőkealap-használat ÁSZ általi kriminalizálása miatt tehát a NER legfelsőbb szintjeinek is be kell kapcsolódnia az MNB-probléma kezelésébe. Illetve még valami miatt. Kevesen tudják, de a második legnagyobb magyar pénzintézetként jegyzett, Mészáros Lőrinc portfoliójába sorolt MBH Bankban összesen 23 százalékos tulajdonrésze van a Matolcsy környéki magántőkealapos hálózatnak (három cégen, a CEE Paramount Equity Zrt.-n, Hungary Apex Investments Zrt.-n és a Pinnacle Asset Group Zrt.-n keresztül). Hogy állt elő ez a helyzet? Az MBH több bank egyesüléséből jött létre, a fúzió zászlóshajója a néhai MKB volt. Utóbbi magánosításáról – szanálási hatóságként – 2016-ban még a Matolcsy György vezette jegybank döntött. S lássunk csodát: az akkori egyik győztes, a luxemburgi Blue Robin Investments SCA tulajdonosi láncának végén nem egy kibogozhatatlan hátterű külföldi entitás állt, hanem Matolcsy-közeli magántőkealapok. Azóta a Blue Robint kivették az új MBH 23 százalékos pakettje mögül, ám bekerült helyette a fenti három, zárójelek között említett zrt.; ezek persze ugyanazon magántőkealapos struktúrán „nyugszanak”.
Az MBH részvényárfolyama az utóbbi időszakban 6500–7000 forinton mozgott, ezek alapján a teljes bank piaci kapitalizációja 2100–2200 milliárd is lehet – tehát a Matolcsyék-féle 23 százalékos csomag 500 milliárd forintot ér. Vagyis a NER-elit egyik legnagyobb dilemmája most az, hogy mi lesz az MBH Bank sorsa, kinek származtatják tovább ezt a gigantikus értékű üzletrészt, pláne, hogy közben az állam is eladná a maga 20 százaléknyi részesedését. Tovább bonyolítja az ügyletet, hogy az MBH finanszírozóként maga is beszállt – 170 millió eurónyi, azaz közel 70 milliárd forintos hitel erejéig – a nemzeti banki ingatlanjátékokba, továbbá konkrétan összeépült Matolcsy Ádámmal. 2022 végén vettük észre, hogy a papíron nem túl vagyonos MNB-elnöki sarj az akkori parlamenti választások után több céget is alapított, köztük a Magyar Strat-Alfa Zrt.-t. E vállalat felét aztán hirtelen megvette a ma már MBH néven működő pénzintézet, ám hiába lépett be a bank, nem kért beleszólást a társaságirányításba, a menedzsmentjogot meghagyta az alapítónak.
Matolcsy Ádám és az MBH aztán több lépésben 40 milliárd forintnyi tőkét pumpált a Magyar Strat-Alfába, s a részvénytársaság óriási MBH-kölcsönhöz is folyamodott. A hitel „ellentételezéseként” 85 millió euró erejéig jegyeztek be jelzálogot különböző ingatlanokra – ezeket azonban nem Matolcsy Ádám szolgáltatta, hanem a Sky I. és a Sky II. nevű magántőkealapok által birtokolt SkyGreen Buildings Kft. Utóbbi egy méretes irodaházkezelő, amely mintegy 150 milliárd forint értékű, 112 ezer négyzetméternyi, jórészt alacsony energiaigényű, fenntartható épületegyüttest birtokol (például a Váci úton és a budai Duna-part Infoparkjában). Matolcsy Ádám tehát az egyik legnagyobb magyar magántőkealapos irodacéget „mozgatta be” saját céges hitelfelvétele mögé. További adalék, hogy a fent említett 85 millió euró mellett még egy 32 milliárd forintos tétellel is beterhelték a SkyGreen-ingatlanokat, tehát itt is „kivillan” egy majd’ 70 milliárd forintos összkölcsön a baráti MBH Banktól.
A fenti tények ismeretében múlt szerdán az alábbi kérdéssort küldtük a Mészáros Csoport kommunikációs csapatának:
1. Nem jelent reputációs kockázatot a Mészáros Csoportnak, hogy az MBH Bank három nagy részvénytulajdonosa (CEE Paramount Equity Zrt., Hungary Apex Investments Zrt., Pinnacle Asset Group Zrt.) is egyértelműen a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. (illetve egyik leánycége) portfoliójába tartozik? Mint azt önök is tudják, a Matolcsy családhoz kötődő Quartz Alapkezelő negatív kontextusban szerepel az Állami Számvevőszék MNB-t/Pallas alapítványi hálózatot érintő jelentéseiben, ezáltal az ÁSZ ügyészségi feljelentésének is érintettje. Nem jelent-e kockázatot, hogy a Quartz-csoport delegáltjai (Takács Marcell Tamás, Feodor Rita) ott ülhetnek az MBH igazgatóságában, illetve felügyelőbizottságában? Tesz-e bármit a Mészáros Csoport, hogy a Quartz-csoport tulajdonosi befolyása megszűnjön az MBH Bankban?
2. Nem jelent reputációs kockázatot a Mészáros Csoportnak, hogy az MBH Bank 50 százalékban társtulajonosa a Matolcsy Ádám nevével fémjelzett Magyar Strat-Alfa Befektetési Zrt.-nek? Tesz-e valamit a Mészáros Csoport, hogy ez az üzleti közösség megszűnjön?
3. A Magyar Strat-Alfa Befektetési Zrt. pénzügyi kimutatásaiból egyértelműen kiderül, hogy a cég bő 60 milliárd forintos eszközállománnyal rendelkezik – az eszközök pedig tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok. Milyen értékpapírok ezek? Végső haszonhúzó tulajdonosként ott van-e a Magyar Strat-Alfa, vagyis az MBH Bank és Matolcsy Ádám a nagy ingatlanportfolióval rendelkező SkyGreen Buildings Kft. mögött? Nem tartják-e kockázatosnak, hogy Matolcsy Ádám (illetve a SkyGreen mögötti magántőkealapokat irányító Quartz Alapkezelő) gazdálkodik az MBH – így részben a Mészáros Csoport – befektetett pénzével?
E kérdéseket az MBH Bank sajtóirodája is megkapta, de válasz sem tőlük, sem a Mészáros Csoporttól nem érkezett. Informális csatornákon csak annyit közöltek a Válasz Online-nal, hogy „ezekre a kérdésekre egyszerűen nem lehet válaszolni”.
Ezt a cikket nem közölhettük volna olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, az új, biztonságos, magyar fejlesztésű előfizetési platformon. Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>