„Szegény Magyarország!” – Orbán Viktor és a patrióta internacionálé – Válasz Online
 

„Szegény Magyarország!” – Orbán Viktor és a patrióta internacionálé

Vörös Szabolcs
Vörös Szabolcs
| 2025.04.03. | Podcast

Miért magyar érdek Netanjahu budapesti látogatása? Mi értelme a magyar–szerb fegyverbarátságnak? Van-e közös mintázat a választástól a közelmúltban eltiltott – román, francia és török – politikusok sorsában? Lesz-e négy hét múlva – Trump 100 napos ígéretéhez híven – fegyverszünet Ukrajnában? Áprilisi világmagyarázó podcastunkban Ablonczy Bálint, Magyari Péter és Vörös Szabolcs.

Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-onTuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!

hirdetes

Részletek a műsorból:

Miért éri meg a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa ellenére fogadni az izraeli miniszterelnököt?

Magyari Péter: „Nagyon jól beleillik abba a Patrióta Internacionáléba, amit a magyar miniszterelnök néhány éve már elkezdett építeni. Netanjahu szintén ahhoz a nacionalista politikai tömbhöz tartozik, amelyhez Le Pentől Donald Trumpig sorolnak számos újhullámos jobboldali vezetőt. Nagyon egyértelműen Trump-barát politikusról van szó, aki talán a legszorosabb szövetségese jelenleg az Egyesült Államoknak. Olyan politikusról, aki ellen egyébként szintén elég súlyos korrupciós vádak merültek fel a saját hazájában, amelyeket politikainak lehet titulálni és a baloldali világösszeesküvésre lehet őket fogni. Magyarország emellett különlegesen jó kapcsolatokat ápol a mostani izraeli vezetéssel. Ide tartozik például Jeruzsálem mint főváros elismerése; az, hogy Magyarországon játsszák az izraeli focicsapatok a nemzetközi meccseik jó részét a gázai konfliktus óta; de ide tartoznak különböző szavazások az ENSZ-ben és az Európai Unióban, a palesztin támogatások elleni fellépés az EU-ban. Ezek nemcsak a természetes politikai szövetséggel függhetnek össze, hanem azzal is, hogy az Orbán-kormány a demokráciát és a jogállamiságot érintők mellett olyan kritikákat kapott, hogy talán még antiszemita is – leginkább a Soros-kampány és annak ikonográfiája miatt. Netanjahu megadja a kóserpecsétet az Orbán-kormány létezésére, és bizonyítja a világgal szemben, hogy a magyar kormány nem antiszemita, ezzel nem lehet vádolni.”

Mit gondoljunk a héten megkötött magyar–szerb védelmi ipari együttműködésről?

Ablonczy Bálint: „Nekem itt megint az a kérdés jön elő, mint az előzőnél: érti az ember a személyes viszonyt, meg a politikai szövetséges megtámasztási szándékát, de hol a magyar érdek abban, hogy ebben a balkáni puskaporos hordóban nagyon egyértelműen az egyik szereplő mellé álljunk? Az elmúlt évszázad tanulsága, hogy nagyon komolyan rá lehet faragni, és bele lehet sodródni konfliktusokba, amikre valójában nincs ráhatásunk. Milorad Dodik, a boszniai szerb entitás vezetőjének példája is mutatta: hiába volt ott – médiainformációk szerint tulajdonképpen kimenekítési céllal – 70 darab TEK-es, az amerikai diplomácia nagyon élénken jelezte a tiltakozását a magyar félnek. Nem kell az amerikaiaknak egy újabb konfliktus és Bosznia-Hercegovina felrobbantása. Az »America first« tehát itt egyértelműen szembemegy a magyar nemzeti érdek kormányzati felfogásával. (…) De nekünk magyarként nem az lenne a célunk, hogy minden erővel valahogy megtámasszuk ezt az amúgy is törékeny államot, és ne a szeparatizmust támogató erők mögé álljunk? Lényegében ugyanazokat a köröket játsszuk, és ugyanazok a motívumok fedezhetők fel, mint a Netanjahu-kapcsolat esetében.”

Valószínű magyarázat-e Marine Le Pen bírósági elítélésére az, hogy az oroszpárti jelöltet mindenáron ki kell szorítani?

Magyari Péter: „Ha tényleg ez történik, akkor hiányolom, hogy ezzel kapcsolatban mutassanak fel egyértelmű bizonyítékokat és veszélyérzetet megalapozó dolgokat. Tehát ha az a helyzet, hogy azt állítjuk, háborúban állunk Oroszországgal – ami ha nem is közvetlen katonai, de például titkosszolgálati eszközökkel, politikai kavarásokkal már zajlik –, akkor erre valahogyan jobban kell kondicionálni a lakosságot. Mert ha egy kritikus tömeg nem érzi, hogy itt erről van szó és erre megy ki a játék – szuverenitásvédelmi harc folyik a magukat szuverenitáspártinak mondó jelöltek ellen –, akkor ez nem fog működni. Ez így csak zavart, káoszt és elégedetlenséget okoz, meg az intézményekbe vetett bizalmat ássa alá.”

Mi az elmúlt hetek trumpi politikájának tanulsága?

Ablonczy Bálint: „A bizonytalanság. Ami a fegyverszünetet illeti, nagy kérdés, hogy az oroszok – azért, mert nyeregben érzik magukat a birodalmi felosztás szándéka miatt – nem lőnek-e túl a célon. Megjött az étvágyuk, és azt gondolják, hogy ezt is meg tudják beszélni Trumppal. (…) Klasszikus orosz tárgyalási stratégia: úgy tűnik, mintha már megállapodás lenne, ám újabb és újabb követelésekkel állnak elő, és láthatóan ez Trump egóját egyre jobban sérti, nem úgy néznek ki ugyanis a dolgok, hogy azonnali, tartós fegyverszünet és béke felé tartunk. Múlt héten belengette, hogy szankcionálja az orosz olajat, és azokat az országokat, amelyek az orosz olajat és a gázt használják.

Magyari Péter: „Szegény Magyarország!”


Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

hirdetes
#Benjamin Netanjahu#Calin Georgescu#Donald Trump#Marine Le Pen#Nemzetközi Büntetőbíróság#Orbán Viktor#szuverenisták