Mesterterv vagy színtiszta őrület? – Trump és a vámok – Válasz Online
 

Mesterterv vagy színtiszta őrület? – Trump és a vámok

Stumpf András
Stumpf András
| 2025.04.10. | Podcast

Olvasóink, hallgatóink már megszokhatták, hogy Donald Trump egyik nap ezt mondja, másnap meg az ellenkezőjét, vámvilágháborút robbant ki, aztán visszakozik, félelmetes hullámvasút-utazásra kényszerítve a világ tőzsdéit és devizáit. Két lehetőség van: vagy egy mesterterv végrehajtását látjuk, vagy a színtiszta őrületet. Csurgó Dénes újságíró a Telexen megjelent cikkében előbbit igyekezett alátámasztani, Győrffy Dóra közgazdász, a Corvinus Egyetem professzora viszont inkább az irracionalitás eluralkodását látja a történések hátterében. A HetiVálasz friss adásában kettejük segítségével próbáljuk megérteni a talán megérthetetlent. Műsorvezető: Stumpf András.

Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-onTuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!

hirdetes

Részlet a műsorból:

Mi van, ha nincs is mesterterv és Trump esetében a színtiszta őrületet látjuk működésben?

Csurgó Dénes: Nem hiszem, hogy színtiszta őrületet látnánk. Ha úgy tudnánk, hogy Donald Trump és a fiai három konzervatív rádióműsorvezetővel találják ki ezeket Mar-a-Lagóban golfozás után, tarthatnánk ettől. Trump gazdasági csapatának tagjai viszont mind sikeres közgazdászok, befektetők voltak korábban.

Győrffy Dóra: Nem igaz.

Csurgó Dénes: Ha ez őrület, akkor olyan őrület, amely mögött nagyon sok harvardi phd van. Azt el tudom képzelni, hogy vannak az ő ötleteik, aztán Trump egy részüket megfogadja, más részüket nem. Stephen Miran közgazdász, aki azt a közel 40 oldalas esszét publikálta novemberben, amely megalapozni látszik a jelenlegi történéseket, szintén azt nyilatkozta, hogy az ő esszéje inkább receptkönyv. Van, ami tetszik belőle Trumpnak, van, ami nem. Azt mindenesetre, hogy ez teljes őrület lenne, nem tartom valószínűnek.

Győrffy Dóra: Én viszont hajlok arra, hogy inkább teljes őrület, amit látunk. Miran esszéje valóban megszületett és hivatkoznak rá, de az, amint már említettük, egy befektetési alapnak szórakozásból írt kis munka. Az amerikai közgazdász elit pedig már a választás előtt elmondta, hogy Trump gazdasági programja rossz irány. JD Vance mondta is aztán, hogy a professzorok az ellenségek. Jó maoista szöveg, nyilván jobb lenne, ha a professzorok gyárakban dolgoznának. Lehet tehát, hogy Trump emberei szereztek phd-t a Harvardon, de hogy a professzoraik gyakorlatilag egységesen az ellen vannak, amit most ők művelnek, az biztos. S hogy milyen „komoly” emberek Trump kulcsfigurái? Vegyük Peter Navarrót, a vámok egyik fő támogatóját. Nos, őt az Amazonon találta Jared Kushner, akinek megtetszett Navarro egyik könyvének a címe: Death by China. Róla múlt héten derült ki, hogy az a bizonyos Ron Vara nevű közgazdász, akire folyton hivatkozik a könyveiben – nos, az nem létezik. Az ő maga. Ennyire komoly ember.


Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

hirdetes
#Amerikai Egyesült Államok#Csurgó Dénes#Donald Trump#Győrffy Dóra#Jared Kushner#Stephen Miran#vámháború