Tíz magyar férfiból négy meghal még nyugdíj előtt – íme az okok – Válasz Online
 

Tíz magyar férfiból négy meghal még nyugdíj előtt – íme az okok

Élő Anita
Élő Anita
| 2025.04.28. | Podcast

Volt egy álmunk: szerettünk volna úgy és addig élni, mint az osztrákok. Nem sikerült. Ma tíz magyar férfiből négy nem éri meg a nyugdíjkorhatárt. Ki a hibás? Az elveszett életévekről, vagyis a hosszabb élet titkáról beszélgetünk a Válasz Extra ötödik adásában Szüts Krisztina kardiológussal, az országos kardiológiai intézet sürgősségi osztályának vezetőjével és Vitrai József népegészségügyi szakértővel. A műsorvezető: Élő Anita.

Az adás meghallgatható a fenti lejátszóra kattintva. Ha az nem jelenik meg, közvetlen link itt. Ha egyszerűen letöltenék az adásokat mp3-formátumban, ide kattintsanak! Ha telefonon keresztül csatlakoznának műsorunkra, a Spotify mellett iTunes-onTuneIn Radio-n és Pocket Casts-on is megtehetik. Podcastunk RSS-csatornája ezen a hivatkozáson található. A podcast Youtube-on is fent van!


Részletek az adásból

Infarktus sürgősségi ambulancia… Azt hinné az ember, ennél nincs stresszesebb munkahely. Szüts Krisztina viszont a kisfiával munka után iskolás gyerekeknek tart életmentő tanfolyamot. Különös módon küzd a kiégés ellen. 

Szüts Krisztina: Talán ez is egy módja a kiégés elleni védekezésnek, mert nagyon hatásos és hiteles, amikor egy hétéves kisfiú mutatja meg, hogy a mellkas nyomásával életben tartható egy infarktusos beteg a mentők megérkeztéig. 

795 gyereknél mutatták ezt meg eddig, és Richter-díjat ért a programjuk. 

Szüts Krisztina: Büszke vagyok rá, hogy a díjkiosztón megemlítették: a kisfiam segítségével oktatjuk a gyerekeket. 

2021-ben minden hetedik munkanap kiesett az aktív korú dolgozóknál. Vitrai József kutatásaiból tudjuk, hogy a nőknél azért, mert betegség miatt kiesnek a munkából, a férfiak pedig gyakran azért, mert sokán még nyugdíjas koruk előtt meghalnak. Miért ilyen sérülékenyek a magyar férfiak? 

Vitrai József: Hagyományosan rajtuk van a család eltartásának a terhe, emellett az életmódváltást támogató környezet hiánya is szerepet játszik. 

Szüts Krisztina: A pályám elején az infarktusos betegek nagyobb része, akivel találkoztam, 60 évnél idősebb volt. A saját tapasztalatom szerint a betegeink sokkal fiatalabbak lettek. Van olyan ügyelet, ahol 10 infarktusos esetből egy sem idősebb 50 évesnél. 

A magyar állam óriási befektetéssel megújította a szívkatéteres laborokat. Miért nem látszik ennek jobban a társadalmi szintű hatása? Azt gondolnánk, ugrásszerűen javulnia kellett volna a szívhalálozásnak. 

Szüts Krisztina: Az infarktusos betegek túlélési aránya 30 nappal a beavatkozás után semmivel sem rosszabb, mint Nyugaton. 

Vitrai József: Az első év végére viszont leromlik, és a keleti országok adatait hozzuk. 

Miért? 

Szüts Krisztina: Hiába vagyunk az első hat órában nagyon hatékonyak, ha később hiányzik az a támogató közeg, amire a betegeknek szükségük van. Amikor egy fiatal, aktív ember a munkahelyén infarktust kap, az nagyon kemény, onnan lelkileg is nehéz felállni. Az intézetünkben ezért pszichológus segíti a betegeket, ám ez a háttér sok helyen hiányzik

Vitrai József: Amikor valaki bekerül a kórházba, ott jó ellátják, de azután kikerül, és nem viselik gondját. Például az orvos azt javasolja, hogy változtasson életmódot, táplálkozzon egészségesen, mozogjon többet. 

És ne stresszeljen. 

Vitrai József: Igen, de hogyan? Nincs megfelelő segítség ehhez. Kevés a dietetikus, a fizikai mozgást segítő szakember, és a pszichológus is.

Vagyis sok tízmilliárdot beletettek az azonnali, életmentő kezelés modernizálásába, de nem épült ki a támogató háttér mögötte? 

Vitrai József: Van néhány kezdeményezés, de hiányzik ennek rendszerszintű kiépítése. Ez a politika feladata lenne. 

Szeretjük a politikusokat okolni mindenért, de önök szerint az miért van, hogy a betegek fele nem megy el rehabilitációra? Hogy elrettentően kevesen szedik a gyógyszereiket?

Vitrai József: Nem tudják, hogy az életük múlik rajta. 

Szüts: Hiányzik a megfelelő információ, sajnos gyakran a háziorvosok részéről is. 

Vitrai: Nem fogják a betegek kezét, pedig nagy szükség lenne rá, például nem küldik őket laboratóriumi vizsgálatra. 

És ezen ennyi minden múlik? 

Szüts Krisztina: Igen, például az, hogy visszakerül-e egy újabb infarktussal a sürgősségi osztályra. 

Vitrai József: Ez mind hozzájárul ahhoz, hogy a nyugati szintű eredményekről egy év alatt keleti szintre jutnak el a betegek. Ezen változtatni kell. 


Ez az adás nem készülhetett volna el olvasóink nélkül. Legyen támogatónk a Donably-n, a magyar fejlesztésű előfizetési platformon! Paypal, utalás és más lehetőségek itt >>>

hirdetes
#alulfinanszírozottság#életmentés#infarktus#kardiológia#Magyar Orvosi Kamara#Richter-díj#sürgősségi osztály#szívkatéter#Szüts Krisztina#Vitrai József